نتایج یک تحقیق: دمای هوا در گرینلند به بالاترین میزان طی هزار سال اخیر رسید

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد به دلیل افزایش گرمای هوا و تغییرات اقلیمی در جهان، دمای هوا در منطقه سردسیر گریلند به بیشترین میزان طی هزار سال اخیر رسیده است.

گرینلند نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده و محل زندگی حدود ۵۶ هزار نفر است. همچنین این سرزمین به‌ عنوان کم‌تراکم‌ترین منطقه جهان از لحاظ جمعیتی شناخته می‌شود.

این تحقیق که روز چهارشنبه ۲۸ دی در مجله علمی نیچر منتشر شده، نشان می‌دهد دمای هوا در این منطقه از جهان به طور قابل توجهی افزایش یافته و از سال ۱۹۹۵ تاکنون ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر از میانگین قرن بیستم شده است.

ماریا هورهولد، محقق اصلی این پژوهش تاکید کرده است: «ما بین دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۱۱ شاهد افزایش دما هستیم. اکنون نشانه روشنی از گرمایش جهانی داریم.»

شبکه الجزیره نوشت که مطالعه دیگری نشان می‌دهد ممکن است تا سال ۲۱۰۰ دو سوم یخچال‌های طبیعی جهان از بین برود.

چندی پیش نشریه ساینس نیز نتایج تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیمی از یخچال‌های طبیعی روی زمین، به ویژه کوچک‌ترین آنها، محکوم به ناپدید شدن تا پایان قرن بیست‌و‌یکم هستند.

دلیل اصلی این نابودی، استفاده بشر از سوخت‌های فسیلی و تغییرات اقلیمی است.

تحقیق نشریه ساینس درباره سرنوشت حدود ۲۱۵ هزار یخچال طبیعی در جهان صورت گرفته بود و نویسندگان آن بر اهمیت اقدام برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که عامل اصلی تغییرات آب و هوایی است، تاکید کردند.

ذوب این یخچال‌ها پیامدهای ناگواری از جمله افزایش سطح آب دریاها خواهد داشت.

حتمی بودن آب شدن یخچال‌های روی کره زمین به حدی است که حتی اگر افزایش دمای هوا به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح پیش از صنعتی شدن جهان محدود شود، یعنی هدف بلندپروازانه‌ای که در توافق اقلیمی پاریس ذکر شده، باز هم ۴۹ درصد یخچال‌های طبیعی جهان تا کمتر از ۸۰ سال دیگر قطعا نابود خواهند شد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید