معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا: نام وقایع ایران انقلاب است و جمهوری اسلامی تمام‌ شده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

خیزش انقلابی مردم ایران علیه حکومت وارد پنجمین ماه خود شده است؛ طولانی‌ترین قیام علیه جمهوری اسلامی از بدو تکوین آن.

وب‌سایت «اتحاد برای آگاهی عموم»، سراغ رابرت جوزف، معاون پیشین وزارت امور خارجه ایالات متحده در حوزه کنترل سلاح و امنیت بین‌الملل رفته تا نظر او را درباره آینده خیزش انقلابی مردم ایران جویا شود.

مصاحبه با جوزف را در ادامه می‌خوانید.

- آینده ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

رابرت جوزف: من همیشه به آینده ایران خوش‌بین بوده‌ام. در دانشگاه درباره خواست ایرانیان برای انقلاب ۱۹۰۵ (انقلاب مشروطه) خواندم و در طول کارنامه حرفه‌ای ۴۰ ساله‌ام، شاهد خیزش ایرانیان علیه دیکتاتوری شاه و خودکامگی مذهبی بوده‌ام که از ۴۰ سال پیش بر ایران حکمفرما شده است.

من معتقدم طی دهه‌ها حکومت خشن و سرکوب‌گر در دوران شاه و آخوند، خواست مردم ایران برای آزادی‌ و دموکراسی، همواره غالب بوده. فکر می‌کنم صبر مردم لبریز شده و این در آنچه در خیزش ایران اتفاق می‌افتد مشهود است. بگذارید اسمش را انقلاب بگذاریم؛ انقلابی که نشان می‌دهد جان مردم به لب رسیده و طاقتشان از فساد، فساد فراگیر و همه‌گیر رژیم، طاق شده است.

مردم ایران از بی‌کفایتی رژیم، چه در حوزه مبارزه با همه‌گیری کوویدـ۱۹ یا اقتصاد ورشکسته، خسته‌اند. به خشونت علیه زنان و اقلیت‌ها نگاه کنید! از خشونت خسته‌اند. از جار و جنجال خارجی و آنچه ایران در چشم جهان به آن بدل شده، کشوری منزوی و طرد شده، خسته‌اند. اما از همه این‌ها مهم‌تر، مردم خواهان آزادی‌ و کرامت انسانی‌اند و من فکر می‌کنم در این راه پیروز می‌شوند. شاید آن روز، امروز، فردا یا این ماه نباشد اما این رژیم تمام‌‌شده است. اوضاع هرگز به عقب باز نمی‌گردد؛ مردم برای دموکراسی خواهند جنگید.

- آیا خیزش مردم ایران خودجوش است؟ دلیل دامنه‌دار شدن آن چیست؟

جوزف: فکر می‌کنم می‌توانیم بگوییم جرقه‌ انقلابی که در سراسر ایران و در بین تمامی بخش‌های جامعه شاهد آنیم، خودجوش بود.

در این شرایط، وضعیت انقلابی، دلیل این که انقلاب وارد ماه پنجم شده این است که ایرانی‌ها تحت خشونت قرار گرفته‌، سرکوب شده‌ و در حقیقت خسته شده‌اند. مردم از دست این رژیم به دلایل زیادی خسته‌اند و با وجود ظلم، با وجود سرکوب در خیابان‌ها و به‌رغم کشته شدن بیش از صدها نفر و در حبس بودن هزاران تن دیگر، ایرانی‌ها همچنان خواستار آزادی‌‌اند. این انعکاس شرایط زندگی‌شان برای مدت مدید و اراده آنها برای بنا کردن ایرانی آزاد و دموکراتیک است. من فکر می‌کنم دلیل این که خیزش در ایران این‌چنین طولانی شده×، این باشد که مردم خواستار عدالت‌ هستند.

- جمهوری اسلامی ادعا می‌کند جانشینی برای آن وجود ندارد. نظرتان در این باره چیست؟

جوزف: خط مشی رژیم برای سال‌های سال این بوده که بگوید جانشینی برای جمهوری اسلامی نیست که این ادعا، رک و پوست‌کنده، پروپاگاندای رژیم است و همان تاثیری را گذاشته که رژیم می‌خواسته و به سیاست‌های وانهادن و مماشات کشورها در تعامل با چنین رژیم خوفناکی منجر شده. ادعای رژیم نادرست است.

ایران لیبی نیست، سوریه هم نیست. کشوری است که آماده دموکراسی است و مدت‌هاست آماده آن بوده. انقلاب ایران تنها به سازماندهی نیاز دارد.

تنها راه برای مقابله با تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی هم بنا شدن یک جمهوری دموکراتیک در ایران است.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید