زمستان سوزناک جمهوری اسلامی: بحران کمبود گاز، استان‌های مختلف ایران را به تعطیلی کشاند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

با شدت گرفتن بحران کمبود گاز و ناتوانی مسئولان جمهوری اسلامی در استخراج و توزیع گاز، اداره‌های دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه‌های استان‌های مختلف کشور تعطیل شدند و شهرهای مختلف در اوج سرمای زمستان شاهد قطع گاز بودند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی اعلام کرد که بخش خصوصی و دولتی در تهران روز یک‌شنبه تعطیل خواهد بود.

علیرضا فخاری، استاندار تهران، نیز گفت یک‌شنبه فعالیت مدارس تهران غیرحضوری برگزار ‌می‌شود، اما امتحانات پایه دوازدهم و دانشگاه‌ها طبق برنامه انجام می‌شود.

استانداری البرز نیز از تعطیلی تمام ادارات این استان و دورکاری کارمندان و تعطیلی همه مدارس و دانشگاه‌ها خبر داد و مقام‌های قم نیز فعالیت ادارات این استان در روز یک‌شنبه را غیرحضوری اعلام کردند.

از سوی دیگر، قدرت‌الله شفیقی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران، اعلام کرد کلیه سیستم‌های گرمایشی ادارات دولتی و مجتمع‌های خدماتی از جمله مجتمع‌های تجاری، تفریحی، فرهنگی و ورزشی باید خاموش باشد و هشدار داد در صورتی‌که سازمان‌های مشمول این دستورالعمل، آن را رعایت نکنند گازشان قطع خواهد شد.

طبق اعلام شرکت گاز استان تهران، از روز جمعه گاز ۱۶۰۰ مشترک با عنوان «بدمصرف» در تهران قطع شده است.

این در حالی است که در نیمی از استان‌های ایران با تشدید بحران گاز مدارس، ادارات و مراکز عمومی تعطیل و حتی ساعت کار نانوایی‌ها هم محدود شده است.

محمدرضا جولایی، مدیر مرکز راهبری گاز کشور، هشدار داد اگر میزان مصرف گاز به همین روال ادامه داشته باشد، استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، گلستان و مازندران با چالش مواجه خواهند شد.

همزمان با ادامه بحران گاز در استان‌های ایران،‌ سازمان هواشناسی درباره تشدید سامانه‌های بارشی همراه با برف و مه‌آلودگی هشدار داد و از مردم خواست از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

در رسانه‌های اجتماعی، ویدیوها و عکس‌های مختلفی از صف کشیدن مردم در برخی شهرها برای دریافت وسایل گرمایشی و کپسول‌های گاز منتشر شده است.

استانداری مازندران نیز از تعطیلی تمام ادارات، مدارس و دانشگاه‌های این استان در روز یک‌شنبه خبر داد. در همین حال، شرکت گاز مازندران هشدار داد شهرهای شیرگاه، بهشهر، آمل و بابل در معرض خطر قطع گاز قرار دارند.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران اینترنشنال گفت روز شنبه ۲۴ دی‌ماه با وجود سرمای شدید در آمل، گاز شهری را قطع کرده‌اند.

شرکت گاز گیلان نیز با اشاره به تداوم سرمای هوا در این استان اعلام کرد: «با توجه به مشکلات ایجاد شده در تولید و تامین گاز، تمام جایگاه‌های سی‌ان‌جی را از مدار خارج کردیم تا حداکثر یک میلیون مترمکعب از این طریق صرفه جویی شود.»

شرکت گاز گلستان نیز اعلام کرد در پی افت شدید جریان، گاز برخی مشترکان در محله‌های مختلف گرگان قطع شده است. فعالیت ادارات استان گلستان روز یک‌شنبه نیز به دلیل کمبود گاز به شکل دورکاری شده و مدارس غیرحضوری شدند.

نعمت‌الله حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران گلستان، گفت: قطع سوآپ گاز ترکمنستان در کنار افزایش فراتر از انتظار مصرف ناشی از سرمای شدید، دلیل اصلی دشواری در تامین کامل گاز مصرفی استان است.

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال شنبه ۲۴ دی، ویدیویی را در مورد قطعی گاز و برق در استان گلستان فرستاده و گفت: «از دیشب هم برق و هم گاز قطع بود، زمستان سختی در پیش داریم.»

اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز از تعطیلی و غیرحضوری شدن مدارس و آموزشگاه‌های این استان در روز یک‌شنبه خبر داد.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه نیز اعلام کرد که ادارات و مدارس این استان روز یک‌شنبه به منظور «تامین پایدار گاز شبکه سراسری کشور» تعطیل خواهد بود.

در استان سمنان تمام ادارات و سازمان‌های دولتی استان در روز یک‌شنبه دورکار شده و مدارس هم به صورت غیرحضوری برگزار شدند.

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال شنبه ۲۴ دی، ویدیویی را از شهرک توحید سبزوار فرستاده و گفته است: مردم به دلیل قطعی گاز، به دنبال نفت و بنزین هستند.

در استان زنجان نیز روز یک‌شنبه مدارس استان غیرحضوری و ساعت کار ادارات با دو ساعت تاخیر همراه شد.

از سوی دیگر، حسن افتخاری، مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی اعلام کرد از صبح شنبه گاز برخی شهروندان در شهرستان‌هایکاشمر، نیشابور، سبزوار، بردسکن و تربت جام قطع شده است.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی از مشهد گفت روز شنبه ۲۴ دی‌ماه دمای هوا منفی ۹ درجه است و گاز شهری را قطع کرده‌اند.

در استان سیستان و بلوچستان نیز فعالیت مدارس مقطع پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول در شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز و بخش نصرت‌آباد برای روز یک‌شنبه غیرحضوری اعلام شد.

با ادامه بحران گاز و سرما در ایران، بر اساس سخنان مقام‌های دولتی، ساعات کار نانوایی‌ها در برخی شهرها از جمله بجنورد و شیروان در استان خراسان شمالی به دلیل کمبود گاز کاهش یافته و از میان ۱۵۰ نانوایی تربت‌حیدریه در استان خراسان رضوی نیز ۷۰ نانوایی فعالیت می‌کنند.

در همین حال، با وجود افزایش شدید آلودگی هوا، مقام‌های برخی استان‌ها از جمله همدان و خراسان شمالی با اشاره به بحران گاز از نانوایی‌ها خواستند با تهیه مشعل‌های گازوئیل‌سوز آماده استفاده از سوخت جایگزین شوند.

همزمان با کمبود گاز در شهرهای کشور، یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال ویدیویی از شهر بوکان ارسال کرده که حاکی از صف طولانی خودروها برای جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی در روز شنبه است. ویدیوی دیگر نیز نشان می‌دهد که مردم گرگان روز شنبه برای پر کردن کپسول گاز صف طولانی تشکیل دادند.

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال شنبه ۲۴ دی، ویدیویی را از وضعیت یکی از جایگاه‌های سوخت در الوند قزوین فرستاده و گفته است: زمستان سخت اروپا را می‌بینید. ببینید صف برای دریافت گاز ماشین تا کجاست. رژیم فاسد ایران سوخت را می‌فروشد.

تعطیلی‌های پی‌در‌پی و قطع گاز گسترده به دلیل بحران انرژی در حالی در ایران ادامه دارد که علی خامنه‌ای در ۲۹ بهمن ۹۳ با اشاره به منابع گاز ایران گفته بود «همین اروپای بیچاره احتیاج به این گاز دارد، این گاز در اختیار ماست.»

مقام‌های جمهوری اسلامی همچنین درپی بحران ناشی از جنگ اوکراین گفته بودند اروپا دچار زمستان سخت خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید