پیام‌های سیاسی سفر سه روزه امیرعبداللهیان به لبنان؛ قدرت‌نمایی یا ادامه دخالت در منطقه؟

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

سفر سه روزه حسین امیر‌عبدللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به بیروت با گمانه‌زنی رسانه‌های لبنانی از اهداف سیاسی این سفر همراه شده است. بعضی رسانه‌ها آن را قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی در منطقه خواندند و برخی دیگر بر ادامه دخالت تهران در امور داخلی کشورهای عربی تاکید کردند.

امیرعبداللهیان روز جمعه ۲۳ دی با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان ملاقات و درباره تهدیدهای تازه ناشی از آغاز به کار دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو و آمادگی محور مقاومت برای مقابله با تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

او در پایان دیدارهایش با مقامات لبنانی، بار دیگر بر آمادگی کشورش برای تامین سوخت مورد نیاز لبنان برای راه‌اندازی نیروگاه‌های تولید انرژی در این کشور و امضای توافق‌نامه‌ای با دولت لبنان به منظور توسعه دو نیروگاه برق، یکی در بیروت و دیگری در جنوب، هر یک به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از بیروت اما سفر امیرعبداللهیان به لبنان که همزمان با ادامه خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی انجام شد، سوالاتی را نیز ایجاد کرد.

برخی دلیل این سفر را در دو هدف خلاصه کردند: نخست این که تهران به دنبال تاکید بر نفوذ خود در لبنان بوده و دوم این که این سفر تاییدی بر کمک‌های اقتصادی جمهوری اسلامی به لبنان است؛ در حالی که شهروندان عادی لبنانی تاکنون به هیچ یک از این کمک‌ها دست نیافته‌اند.

به گفته رسانه‌های لبنانی اما سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به بیروت هیچ کمکی به بحران‌های لبنان نخواهد داشت، به‌ویژه آن که جمهوری اسلامی در دوره کنونی، حتی قادر به تامین نیازهای مردم خود نبوده و تنها به دنبال استخدام لبنان برای رساندن پیام‌های سیاسی به آمریکا و جامعه جهانی در زمینه پرونده هسته‌ای است.

به گفته تحلیل‌گران، حضور امیرعبداللهیان در بیروت هم‌زمان با بیانیه عربستان و مصر در انتقاد از نقش ایران در کشورهای عربی، به منزله پاسخ جمهوری اسلامی به این بیانیه و تاکید بر ادامه دخالت در امور کشورهای عربی است.

برخی رسانه‌های لبنانی نیز این سفر را برای نمایش حضور جمهوری اسلامی در منطقه برای پاسخ به مشارکت ندادن تهران در گفت‌وگوهای روسیه، ترکیه و سوریه و نیز عدم دعوت ایران به کنفرانس پاریس برای گفت‌وگو درباره اوضاع لبنان ارزیابی کردند.

از سوی دیگر، برخی نمایندگان پارلمان لبنان اظهارات وزیر امور خارجه ایران مبنی بر عدم دخالت تهران در امور لبنان را دروغ خواندند و تاکید کردند جمهوری اسلامی از طریق حزب‌الله، نه تنها دخالت کرده، بلکه لبنان را اشغال و سرنوشت آن را به دست گرفته است.

پیش از این هم خالد ممتاز، تحلیل‌گر سیاسی لبنانی در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال به ارزیابی سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به بیروت در شرایطی پرداخته بود که محور مقاومت مورد تاکید جمهوری اسلامی، از لبنان تا ایران، عراق و سوریه با مشکلات فراوانی روبه‌روست.

مشکلاتی که به گفته او، با تنش در مقابله با اسرائیل و تحریم‌های آمریکا علیه این محور، رو به افزایش است.

از سوی دیگر حضور ناگهانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در لبنان در کانون توجه رسانه‌های این کشور قرار گرفت چرا که به‌رغم تاکید نصرالله بر عدم دخالت تهران در امور داخلی لبنان، این سفر همزمان با ادامه بحران انتخاب ریاست جمهوری در این کشور صورت گرفت.

این سفر رسمی همچنین در آستانه سخنرانی دبیر‌کل حزب‌الله لبنان در روز سه‌شنبه و حاکی از تاکید جمهوری اسلامی بر نفوذ خود در لبنان از طریق حزب‌الله است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید