وزارت خارجه سوئد به ایران‌اینترنشنال: سوئد اعدام‌های اخیر معترضان در ایران را محکوم می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

وزارت خارجه سوئد در رابطه با احضار سفیر جمهوری اسلامی به ایران‌اینترنشنال گفت استکهلم وضعیت عمیقا نگران‌کننده ایران را از نزدیک دنبال و اعدام‌های اخیر را به شدت محکوم می‌کند. در استرالیا هم مقامات سیاسی از جمله در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال به اعدام‌ها در ایران اعتراض کردند.

وزارت امور خارجه سوئد در پاسخ به ایران‌اینترنشنال افزود که این موضوع در روز ٢٨ دسامبر نیز از سوی وزارت امور خارجه این کشور و در جریان احضار سفیر جمهوری اسلامی در استکهلم، مستقیما به اطلاع او رسیده است.

وزارت امور خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای، اعدام معترضان در ایران را نیز به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «سوئد و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همیشه با مجازات اعدام در هر زمان و تحت هر شرایطی مخالف هستند.»

به نوشته وزارت امور خارجه سوئد، شورای اروپا در نیمه ماه گذشته میلادی درباره رویکرد هماهنگ احضار سفیران جمهوری اسلامی بحث کرد و سوئد در اواخر دسامبر سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرد تا از طرف خود و همچنین اتحادیه اروپا محکومیت صریح احکام اعدام و اعدام‌های مرتبط با اعتراضات را به او ابلاغ کند.

سوئد اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که سوئد و اتحادیه اروپا اعدام دو معترض دیگر را که پس از این تاریخ انجام شد، محکوم می‌کنند.

اما خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ دی از احضار سفیر سوئد در تهران خبر داد و نوشت این احضار در واکنش به «اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی» صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، ماتیاس لنتز، سفیر سوئد در تهران در تاریخ ۲۱ دی ماه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

این احضار همزمان با برگزاری دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در استکهلم صورت گرفت.

نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت و متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ است و بیست و سوم تیر ماه امسال در دادگاه بدوی حکم حبس ابد گرفت که در سوئد برابر ۲۵ سال زندان است.

برگزاری دادگاه نوری تنش در روابط سوئد و جمهوری اسلامی را افزایش داد. این اولین بار است که یک کارگزار قوه قضاییه جمهوری اسلامی به اتهام مشارکت در اعدام‌ها، در یک کشور خارجی محاکمه می‌شود.

محکومیت اعدام‌ها در ایران از سوی مقام‌های استرالیایی

باربارا پوکاک، سناتور حزب سبزها در سنای استرالیا در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال، رفتار خشونت‌آمیز و مرگبار جمهوری اسلامی با معترضان در ایران را محکوم کرد. او کفالت سیاسی جواد روحی و عرشیا تکدستان، از بازداشت‌شدگان محکوم شده به اعدام را نیز بر عهده گرفت.

همچنین جاش برنز، ریيس كميته مشترک حقوق بشر در پارلمان استراليا با بازنشر تویيت دادستان كل این کشور نوشت: «من از دولت جمهورى اسلامى می‌خواهم حکم اعدام مجید کاظمی، معترض ايرانى را کاهش دهد و همه اعدام‌ها را متوقف کند.»

او در ادامه گفت: «ما در مقابل این نقض شدید حقوق مردم ایران ایستاده‌ایم.»

پیشتر دادستان كل استراليا در توییتی اعلام کرده بود: «ادامه اعدام معترضان در ایران تلاشی شرم‌آور برای ارعاب و ساکت کردن شهروندان است.»

او در ادامه نوشته بود: «استرالیا با مجازات اعدام در هر شرایطی برای همه مردم مخالف است. ما به دفاع از ایرانیانی که به دلیل استفاده از حق اعتراض خود با مجازات اعدام روبه‌رو هستند، ادامه خواهیم داد.»

همچنین كيليا تينک، عضو مجلس نمايندگان استرالیا در پيامى اينستاگرامی گفت: «درگیری در ایران بر مردم سراسر جهان، از جمله برخی از افراد بسیار نزدیک به خانه من در شمال سیدنی تاثیر می‌گذارد. من رژیم جمهورى اسلامى را به دلیل رفتارش با معترضان محکوم می‌کنم و خواهان آزادی فوری مجید کاظمی هستم.»

جوردن استيل-جان، سناتور استراليا نیز اعلام کرد به سفیر جمهوری اسلامی نامه نوشته تا حمایت سیاسی خود را از مجید کاظمی، معترض اصفهانی محکوم به اعدام، اعلام کند.

پیشتر ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌داد ایرانیان ساکن شهر پرث استرالیا در اعتراض به اعدام‌ معترضان و در حمایت از خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی دست به تحصن زدند.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید