ابراز نگرانی فعالان حقوق بشر از وضعیت هفت فرد بازداشت شده در استان گیلان

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

فعالان حقوق بشر نسبت به وضعیت هفت نفر از بازداشت‌شدگان در استان گیلان به نام‌های مجید شب‌دینی پاشاکی، ماکان داوری، آرمان یکتا فلاح‌آبادی، امیرسالار مستاجر رحمانی، رحمت نوروزی، امید بهرامی گور ماسوله و قاسم جهانگیر ابراز نگرانی کردند.

از بهنام خان بابایی هم به عنوان هشتمین فرد در گیلان یاد شده است که در معرض اتهام محاربه و خطر اعدام قرار داشته اما به گزارش رسانه‌های محلی، او به تازگی و به طور موقت آزاد شده است.

بهنام خان بابایی در تاریخ ۲۱ آذر ماه در رابطه با اعتراضات سراسری بازداشت و پس از انجام مراحل بازجویی، با اتهاماتی چون «حمل سلاح غیر‌مجاز، توهین به رهبری و تحریق اموال عمومی»، به زندان ازبرم لاهیجان منتقل شده بود.

در مورد یکی از هفت فرد زندانی یعنی مجید شب‌دینی پاشاکی، پیشتر وب‌سایت هرانا گزارش داده بود جلسه رسیدگی به اتهامات او در دادگاه انقلاب لاهیجان برگزار و او به «مشارکت در قتل» حمید پورنوروز، یک نیروی بسیج، متهم شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته است: «نیروهای امنیتی این شهروند را در تاریخ ۱۰ دی ماه به یکی از خیابان های لاهیجان و محل کشته شدن یک نیروی بسیج، به منظور بازسازی صحنه جرم برده‌اند.»

مجید شب‌دینی پاشاکی در تاریخ ۱۲ آبان ماه در جریان اعتراضات سراسری همراه تعدادی شهروند از جمله چند دانش‌آموز در لاهیجان بازداشت و برای انجام مراحل بازجویی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد.

او را که اهل روستای پاشاکی واقع در شرق استان گیلان است، چندی بعد به بند عمومی زندان ازبرم لاهیجان منتقل کردند.

همچنین امید بهرامی گور ماسوله و رحمت نوروزی، شهروندان ساکن بخش خشکبیجار شهرستان رشت که پیشتر در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بودند، با اتهام محاربه مواجه شده‌اند؛ اتهامی که می‌تواند به صدور حکم اعدام برای آنها منجر شود.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته است: «امید و رحمت در جریان اعتراضات مردمی به دلیل آنچه که در پرونده آنها آتش زدن پایگاه بسیج عنوان شده، به اتهاماتی از قبیل محاربه متهم شدند. تنها مستندات پرونده علیه این شهروندان اعترافات اجباری اخذ شده از آنها در مراحل بازجویی بوده است.»

این منبع مطلع گفته است: «مراجع قضایی و امنیتی مدعی شدند که فیلم ارتکاب به جرم این دو شهروند را داشته و بررسی کردند.»

به گفته این منبع مطلع «در معدود ملاقات‌هایی که امید بهرامی با خانواده خود داشته، گفته است مورد ضرب و جرح قرار گرفته و تحت فشار ناچار به امضای ده‌ها صفحه اعترافات یا اظهارات خلاف واقع شده است.»

اما ‏آرمان یکتا فلاح‌آبادی، ۳۰ ساله، متاهل و ساکن جمعه بازار گیلان واقع در رشت است.

یک منبع مطلع از وضعیت این شهروند بازداشتی گفته است که در دوران بازجویی، ماموران ‏آتش زدن مسجد، آتش زدن یک دستگاه اتوبوس انتقال خون و همچنین شش دستگاه موتورسیکلت را از دلایل بازداشت آقای یکتا فلاح آبادی عنوان کرده‌اند: «این در حالی است که او روز جمعه ۱۳ آبان به دست ماموران اطلاعات سپاه در میدان سرگل رشت بازداشت شده و آن روز در محل مذکور هیچ تجمعی برگزار نشده بود.»

این منبع با بیان این که آرمان ۱۵ روز پس از دستگیری، از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی به زندان لاکان رشت منتقل شد»، به هرانا گفته است: «آرمان یکتا فلاح آبادی در زمان بازجویی جهت اخذ اعترافات اجباری از سوی بازجویان پرونده تهدید به طرح اتهام افساد فی الارض شده است؛ امری که به افزایش نگرانی‌های خانواده وی در خصوص وضعیت فرزندشان منجر شده است.»

همچنین قاسم جهانگیر ۳۰ آبان ماه در رابطه با اعتراضات مردمی در گیلان به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد و کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت در بازداشت به سر می‌برد.

یک منبع مطلع از وضعیت او در این خصوص گفته است: «به او اتهامات تحریق اموال عمومی، اخلال در نظم و امنیت جامعه و مقابله با حکومت اسلامی تفهیم شده است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید