وزیر امور خارجه آلمان: رایزنی برای اعلام نام «سپاه» به عنوان گروه تروریستی آغاز شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

همزمان با ادامه سرکوب و اعدام معترضان از سوی جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد قرار دادن ‫نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی از نظر سیاسی، «مهم و منطقی» است.

آنالنا بربوک در جدیدترین کنفرانس خبری خود در برلین، از آغاز رایزنی‌ها با شرکای اروپایی آلمان برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی خبر داد تا موانع موجود برای این اقدام برطرف شود.

بربوک یادآور شد: «جدا از مراحل حقوقی که بر اساس آن تحریم و معرفی یک گروه به عنوان سازمان تروریستی انجام می‌شود، امروز دستور دادم سفیر جمهوری اسلامی به وزارت امور خارجه احضار و به طور روشن این پیام به حکومت ایران فرستاده شود که ظلم، ارعاب و سرکوب وحشیانه مردم ایران و دو اعدام اخیر، بدون پیامد نخواهد ماند.»

او با اشاره به اعدام «دو نفر دیگر فقط به دلیل شرکت در اعتراضات» تصریح کرد: «رژیمی که جوانان را برای ارعاب مردم خود به قتل می‌رساند، آینده‌ای ندارد.»

این اظهارات بربوک در حالی است که نماینده آلمان در پارلمان اروپا هم از وضع تحریم‌های هدفمند تازه علیه اعضای بلندپایه سپاه خبر داده است.

روز دوشنبه نیز اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در توییتی در اعتراض به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، استفاده جمهوری اسلامی از اعدام را به عنوان ابزار سرکوب «وحشتناک» خواند.

از سوی دیگر، نمایندگان جمهوری اسلامی در رابطه با اعدام‌های اخیر در چند کشور اروپایی چون بریتانیا، فرانسه، آلمان، دانمارک و بلژیک احضار شدند.

کانادا هم تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی از جمله علیه بنیاد ۱۵ خرداد و روزنامه دولتی ایران اعلام کرد.

پیشتر وزیر امور خارجه هلند در واکنش به اعدام کرمی و حسینی در توییتی اعلام کرده بود سفیر جمهوری اسلامی را احضار می‌کند و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم خواست اقدام مشابهی انجام دهند.

هم‌زمان کمیسیون دفاع سنای فرانسه از دولت این کشور و کاترین کولونا، وزیر امور اروپا و خارجه، خواست تا به ۲۷ کشور اتحادیه اروپا پیشنهاد کنند سفیران خود را برای مشورت فراخوانند تا برای اقدامی عملی در قبال جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند.

واکنش سیاستمداران کشورهای غربی به سرکوب اعتراضات مردم ایران از سوی جمهوری اسلامی در حالی است که حکومت، صدور و اجرای احکام اعدام را برای معترضان ادامه می‌دهد.

روز دوشنبه حکم شش نفر از معترضان بازداشت شده در روز ۲۵ آبان در اصفهان در پرونده‌ای موسوم به «خانه اصفهان» صادر شد و سه نفر از آنان به اعدام محکوم شدند.

سازمان حقوق بشر ایران فهرست ۱۰۹معترض را که در خطر اجرا یا صدور حکم اعدام قرار دارند، منتشر کرده که در آن نام محمد بروغنی و محمد قبادلو هم به چشم می‌خورد.

تاکنون دست‌کم چهار جوان در ارتباط با خیزش انقلابی مردم اعدام شده‌اند و نگرانی‌ها درباره احتمال اعدام دیگر معترضان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.