ادامه نگرانی از اعدام‌ها در ایران؛ آمریکا: ایران را پاسخگو می‌کنیم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

نگرانی‌ها از اعدام معترضان در ارتباط با خیزش انقلابی در ایران و صدور احکام جدید اعدام برای سه معترض در اصفهان واکنش‌ها را برانگیخته و باعث فشار بر مقام‌های جمهوری اسلامی برای توقف قتل حکومتی معترضان شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ضمن محکومیت اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی و دیگر احکام اعلام شده اعدام گفت: «ما به شریکان خود در سراسر جهان می‌پیوندیم تا خواستار توقف فوری این سو استفاده‌ها شویم. ایران پاسخگو خواهد شد.»

حسین مرعشی،‌ فعال اصلاح‌طلب و نماینده پیشین مجلس، با اشاره به اعدام‌های اخیر،از قوه قضاییه به دلیل «عجله» در اعدام معترضان انتقاد کرد.

او خطاب به مسئولان قضایی پرسید: «چرا قانون آيین دادرسی، به خصوص حقوق متهم را به درستی رعایت نمی‌کنید و چرا اجازه ندادید متهمان در فرایند دادرسی از وکیل انتخابی برخوردار باشند و چرا این مقدار پنهان‌کاری و چرا این مقدار بی توجهی به نظرات صاحب‌نظران حقوقی و فقهی و چرا این مقدار عجله در گرفتن جان انسانها؟»

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، اعدام معترضان در ایران را محکوم کرد و گفت: «در جاهایی که مجازات اعدام همچنان اعمال می‌شود، حق حیات هم در معرض تهدید است.»

اتحادیه اروپا سفیر جمهوری اسلامی در این اتحادیه را احضار کرد تا درخواست اعضای آن از حکومت ایران برای پرهیز از اعدام‌ معترضان را تکرار کند. کشورهای آلمان و فرانسه نیز مستقلا دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی را احضار کردند و بریتانیا هم دیپلمات ایران را به وزارت‌خانه‌اش فراخواند.

استفانو سانینو، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا اعلام کرد که این اتحادیه با احضار حسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی، ضمن ابراز انزجار از اعدام‌های انجام شده، از مقام‌های حکومت ایران خواسته احکام اعدام علیه معترضان را سریعا لغو کند.

این درحالی‌ست که روز دوشنبه حکم شش نفر از معترضان بازداشت شده در روز ۲۵ آبان در اصفهان در پرونده‌ای موسوم به «خانه اصفهان»، صادر شد و سه نفر از آنان به اعدام محکوم شدند.

سازمان حقوق بشر ایران فهرست ۱۰۹ معترض را که در خطر اجرا یا صدور حکم اعدام قرار دارند، منتشر کرده که در آن نام محمد بروغنی و محمد قبادلو به چشم می‌خورد.

نگرانی از احتمال اعدام این دو معترض باعث شد با فراخوان نهادها و چهره‌های حقوق بشری، مردم و خانواده‌های این دو معترض در بامداد دوشنبه مقابل زندان رجایی‌شهر تجمع کنند تا از قتل‌های حکومتی بیشتری جلوگیری شود.

پس از آن، قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد آن زمان قصد اجرای حکم اعدام محمد بروغنی و محمد قبادلو را نداشته و «اساسا اجرای احکام این محکومان در این مقطع زمانی به دلیل پایان نیافتن تشریفات قانونی در دستور کار نبوده است.»

تاکنون دست کم ۴ نفر در ارتباط با خیزش اانقلابی مردم، که در پی قتل مهسا امینی در ایران آغاز شده، اعدام شده‌اند و نگرانی‌ها درباره احتمال اعدام دیگر معترضان ادامه دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید