یک مرد ایرانی به ظن تدارک یک حمله «اسلامگرایانه» در آلمان بازداشت شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

پلیس آلمان و دستگاه قضایی این کشور اعلام کردند یک مرد ۳۲ ساله ایرانی مظنون به طراحی یک حمله «اسلامگرایانه» با استفاده از سیانور و رایسین در غرب آلمان دستگیر شده است.

دفتر دادستانی کل دوسلدورف و پلیس مونستر در ایالت نوردراین-وستفالن آلمان، روز یکشنبه ۱۸ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند محل اقامت این مرد در شهر کسنروپ-روکسل در ایالت نوردراین-وستفالن در غرب آلمان شامگاه گذشته برای یافتن «مواد سمی» احتمالی که برای انجام یک حمله طراحی شده بود، تفتیش شد.

به گفته بازرسان، این ایرانی «به تدارک یک عمل خشونت‌آمیز جدی تهدیدکننده امنیت کشور با به دست آوردن سیانور و رایسین به منظور ارتکاب حمله اسلام‌گرایان مظنون است.»

با این حال، آنها در مورد اینکه آیا یک تهدید ملموس و فوری وجود دارد یا نه و این که تدارکات برای این حمله در چه وضعیتی بوده، جزییاتی ارایه نکردند.

رایسین یک عامل بسیار سمی است که توسط موسسه رابرت کوخ، نهاد ناظر بر امور پزشکی و بهداشتی در آلمان، به عنوان یک «سلاح بیولوژیکی» طبقه‌بندی شده و از دانه‌های گیاه رایسین استخراج می‌شود. این عامل می‌تواند یک سم کشنده مانند سیانور باشد.

همچنین در این عملیات پلیس آلمان، یک نفر دیگر هم دستگیر شده که به گزارش رسانه‌های محلی، این فرد، برادر مظنون اصلی است.

به گزارش این رسانه‌ها، در جریان بازرسی از خانه این افراد، نیروهای پلیس به دلیل خطرات بیولوژیکی، لباس‌های محافظ پوشیده بودند.

دادستانی افزود که متهم دوم باید در روزهای آتی به قاضی بازپرس جهت قرار گرفتن احتمالی در بازداشت موقت معرفی شود.

به نوشته روزنامه بیلد، چند روز پیش از سوی یک سرویس اطلاعاتی خارجی به مقامات آلمانی درباره تهدید حمله با «بمب شیمیایی» هشدار داده شده بود.

در سال ۲۰۱۸، پلیس آلمان یک تونسی ۳۱ ساله و همسرش را مظنون به اینکه می‌خواستند اولین حمله «بیولوژیکی» در این کشور را آماده کنند، دستگیر کرد.

در خانه این زوج که با گروه دولت اسلامی (داعش) بیعت کرده بودند، بازرسان ۸۴.۳ میلی‌گرم رایسین و حدود ۳۳۰۰ دانه کرچک را پیدا کردند که برای ساختن این سم استفاده می‌شد. این مرد دو سال بعد به ۱۰ سال و همسرش به ۸ سال زندان محکوم شدند.

آلمان در سال‌های اخیر هدف حملات متعدد اسلام‌گرایان قرار گرفته است، از جمله حمله با کامیون به بازار کریسمس در دسامبر ۲۰۱۶ که ۱۳ کشته بر جای گذاشت.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید