ادامه خیزش انقلابی در نقاط مختلف ایران در آستانه تجمعات جهانی یک‌شنبه

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۷

همزمان با گسترش اقدامات جمهوری اسلامی در اعدام و سرکوب معترضان و در آستانه برگزاری تجمعات جهانی ایرانیان در روز یکشنبه، خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ایران ادامه داشت.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که گروهی از شهروندان سنندج شامگاه جمعه با شعار علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی در خیابان‌ها تجمع کردند.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه ۱۶ دی‌ماه مردم معترض در محله‌های مختلف تهران، همچون نارمک، پونک، شهرک باقری و کوهسار شعارهایی همچون «چه دار باشه چه زندان، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

یک ویدیوی ارسال‌شده دیگر به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مردم معترض شیراز شامگاه ۱۶ دی، شعارهای شبانه همچون «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «مرگ بر بسیجی بچه‌کش» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر می‌دادند.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد ۱۶ دی‌ ماه در اهواز، معترضان پارچه‌نوشته‌ای را برای فراخوان به اعتراض و اعتصاب روز ۱۸ دی بر روی پل عابر پیاده نصب کرده بودند.

همزمان با فرا رسیدن سومین سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی، ویدیوی ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شهروندان معترض شامگاه جمعه، بنر‌هایی را برای فراخوان به اعتراضات سراسری روز ۱۸ دی‌ماه، بر روی یک پل در اتوبان‌هایی در تهران نصب کردند.

در همین حال، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که قصد داشته یادبودی برای سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی برگزار کند، اما مسئولان دانشگاه از صدور مجوز برگزاری این مراسم خودداری کردند.

سوزاندن و تخریب نمادهای حکومتی نیز در روز جمعه ادامه داشت. یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال ویدیویی را روز ۱۶ دی از ارومیه فرستاد و گفت: بنر حاوی تصویر قاسم سلیمانی سوزانده شده بود.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان شامگاه ۱۵ دی ماه روی دیوارهایی در دورود لرستان شعارنویسی کردند.

اعتصابات در زندان‌ها نیز در حال گسترش است. کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد تعدادی از زندانیان زندان کرج، از جمله ارژنگ مرتضوی، دانشجوی زندانی، در اعتراض به قطعی شدن حکم اعدام چند تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات از شامگاه پنجشنبه اعتصاب غذای خشک کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، ابوالفضل بختیاری و حامد محمدخانی، دو شهروند ۲۱ ساله ساکن ماهدشت کرج روز ۱۹ مهر در این شهر بازداشت شده‌اند و پس از حدود سه ماه در بلاتکلیفی در ندامتگاه مرکزی کرج محبوس‌اند و اکنون در اعتراض به این وضعیت دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

از سوی دیگر، در ادامه اقدامات اعتراضی هنرمندان و ورزشکاران، ویدیویی به تازگی منتشر شده که نشان می‌دهد محمد فرح‌بخش، بازیگر سینما و تئاتر، در ۱۵ آذرماه پس از آنکه جایزه سومی بازیگری مردان جشنواره تئاتر گیلان را دریافت کرد، گفت به «احترام خون‌های جاری بر خاک مقدس ایران و همکاران زندانی‌اش» این جایزه را به خانه نمی‌برد.

همچنین یلدا معیری، عکاس خبری، در ویدیویی در اینستاگرام خود خبر داد که به شش سال زندان و تعدادی مجازات تکمیلی از جمله دو ماه فعالیت به عنوان پاک‌بان و دو سال ممنوعیت اقامت در تهران و استان‌های همجوار محکوم شده است

یلدا معیری در این ویدیو با لباس پاک‌بانی و در حال جارو کردن خیابان گفت: «وقتی که بعد از ۲۳ سال کار اجازه عکاسی از واقعیت‌های جامعه را ندارم، نه تنها به عنوان مجازات بلکه با کمال میل به پاک‌بانی می پردازم و این کار را از همین امروز شروع کردم.»

حمله‌های سایبری نیز به نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. امیرلاجوردی، رییس شرکت ارتباطات زیرساخت، اعلام کرد که شامگاه پنجشنبه بانک مرکزی، و پیام‌رسان‌های داخلی بله و روبیکا مورد هدف حملات سایبری قرار گرفتند و با آن مقابله شد.

لاجوردی نوشت که «این روزها بیشترین حجم حملات خارجی به سوی بانک‌ها و موسسات مالی، شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، و زیرساخت‌های ارتباطی است که دفع شدند.»

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی همچنان بر مواضع انکار آمیز خود و ادامه سیاست‌های سرکوبگرانه تاکید دارند. عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران، روز ۱۶ دی‌ماه در یک سخنرانی، با مخاطب قرار دادن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت اینجا مثل کشورهای کوچک نیست که با عملیات رسانه‌ای ساقط شود.او افزود: «برای فروپاشی باید از دریای خون گذشت.»

از سوی دیگر، هم‌زمان با چهاردهمین جمعه اعتراضات ضدحکومت در سیستان و بلوچستان، جواد لاریجانی، مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، با هجمه به مولوی عبدالحمید به دلیل اظهارات اعتراضی، مسجد مکی را «محل توطئه» خواند.

لاریجانی خواستار ایستادگی «جبهه انقلاب» در برابر این اعتراضات و عبدالحمید شد و گفت: «او نمی‌تواند در داخل ایران باشد و بگوید که من ایرانی هستم ولی در کشور سیاست دشمنان ایران را پیش ببرد.»

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، نیز با اشاره به اعتراضات سراسری گفت: «در این ایام فکر کردند کار انقلاب تمام است.»

او افزود: «امروز کسی از بعد تهدید امنیتی و نظامی نمی‌تواند حتی ما را تهدید کند، تهدید هم که می‌کنند خودشان این تهدید را به سخره می‌گیرند.»

لطف‌الله دژکام، نماینده خامنه‌ای در استان فارس، در واکنش به انتقادها از گرانی و مشکلات اقتصادی گفت:‌ «دشمن می‌گوید الان این طوری شده است، اما از نظر تاریخی از روز نخست و حضرت آدم این قصه شروع شد و لذا باید حواسمان باشد که فریبمان ندهند.»

در همین حال، رضا کریمی، معاون سازمان تبلیغات اسلامی، اعلام کرد که یک میلیارد تومان بودجه برای حمایت از ایده‌پردازی هیات‌های مذهبی برای «تقویت انسجام اجتماعی»، «تقویت محافل خانگی» و «میدان‌داری اجتماعی» زنان در نظر گرفته شده است.

احمد وحیدی، وزیر کشور، نیز درباره ارسال پیامک‌های «تذکر حجاب» گفت که «رعایت حجاب یک امر قانونی است و اساس قوانین باید رعایت شود.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید