اقدامات تهران علیه پاریس به بهانه کاریکاتورهای علی خامنه‌ای در شارلی‌ ابدو؛ واکنش فرانسه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

اقدامات تهران علیه پاریس به بهانه انتشار کاریکاتورهایی از علی خامنه‌ای در شارلی ابدو افزایش یافته و یک روز پس از احضار سفیر فرانسه در ایران، مرکز ایران‌شناسی فرانسه در تهران تعطیل شد. این در حالی است که فرانسه اعلام کرد جمهوری اسلامی باید به آنچه در داخل کشور می‌گذرد، نگاه کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۱۵ دی در بیانیه‌ای مدعی «سکوت» دولت فرانسه «در برابر اقدام ضد فرهنگی و ضد انسانی» نشریه شارلی ابدو شد.

این ادعا در حالی است که نشریه شارلی ابدو یک نشریه غیردولتی است و اساسا دولت فرانسه حق سانسور کاریکاتورهای این نشریه را ندارد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که تهران «ضمن بازنگری در مناسبات فرهنگی با فرانسه و بررسی امکان ادامه فعالیت فرهنگی فرانسه در ایران، در گام نخست فعالیت انجمن ایران‌شناسی‌ فرانسه در ایران را تعطیل می‌کند».

جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر مدعی شد که کاریکاتورهای خامنه‌ای «زیر پا گذاشتن موازین شناخته شده اخلاقی، تعدی ددمنشانه به مقدسات دینی، هتک ساحت مرجعیت سیاسی و مذهبی و نیز اهانت به نمادهای حاکمیتی و ارزش‌های ملی ایرانیان» بوده است.

شارلی ابدو شماره تازه خود را به ویژه‌نامه‌ای درباره رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داده است. این ویژه‌نامه بر اساس کاریکاتورهایی تهیه شده که پس از یک فراخوان برای کشیدن کاریکاتورهایی درباره خامنه‌ای به دلیل نقش او در سرکوب خیزش سراسری، به دست این نشریه رسیده است.

در میان کاریکاتوریست‌هایی که آثارشان در این شماره منتشر شده، چند نام ایرانی نیز دیده می‌شود.

کاریکاتور علی خامنه‌ای با هشتگ «آخوندها گم شوید» در میان آثار منتخب مجله شارلی ابدو است و این مجله پاداش برنده این مسابقه را «شجاعت نه گفتن به ظالمان دینی» اعلام کرد.

همچنین نشریه لوموند به تازگی کاریکاتور علی خامنه‌ای به گزینش شارلی ابدو را منتشر کرد.

جمهوری اسلامی پس از انتشار این ویژه‌نامه سفیر فرانسه در تهران را احضار کرد.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در واکنش به احضار سفیر این کشور به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که تهران «قبل از انتقاد از فرانسه باید به آنچه در داخل کشور می‌گذرد، نگاه کند».

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که در این کشور بر خلاف ایران آزادی مطبوعات وجود دارد و هیچ قانون توهین به مقدسات وجود ندارد.

قبل از آن اما حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، این نشریه فکاهی چاپ پاریس را تهدید کرد.

در حالی که نشریه شارلی ابدو به دولت فرانسه وابسته نیست، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دولت فرانسه را نیز تهدید کرد و گفت: «به دولت فرانسه اجازه نمی‌دهیم پا را از گلیم خود فراتر گذارد. آنها قطعا مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اند. پیشتر این نشریه را در فهرست تحریم‌ها قرار دادیم.»

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید