افزایش درخواست‌ها در آلمان برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی برلین و اتحادیه اروپا

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

همزمان با انتشار خبر احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی بریتانیا، درخواست‌ها در آلمان از جمله از سوی شماری از نمایندگان پارلمان این کشور برای انجام اقدام مشابه از سوی برلین و اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

رناته الت، نماینده حزب دموکرات‌های آزاد در پارلمان آلمان روز سه‌شنبه ۱۳ دی گفت که سپاه پاسداران باید فورا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

او در توییتی با اشاره به این که بریتانیا قصد دارد سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، نوشت: «آلمان باید صریح‌تر و سریع‌تر از حقوق بشر دفاع کند. سپاه پاسداران بلافاصله در لیست ترور قرار بگیرد.»

همزمان جمعی از فعالان سیاسی در برلین مقابل پارلمان فدرال آلمان تحصن کردند و از مقامات آلمانی خواستند تا سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی اعلام کنند.

آندریاس لارم، نماینده سوسیال دموکرات پارلمان آلمان نیز خواهان حذف تیم‌های ایران از بازی‌های بین‌المللی شد.

او که کفالت سیاسی امیر نصر آزادانی را بر عهده گرفته، با ابراز نگرانی از وضعیت موکل خود گفت که محبوبیت ورزشکاران موجب شده است تا رژیم ایران آنها را سرکوب کند.

این نماینده پارلمان آلمان در ادامه خواهان تحریم ورزش ایران از سوی نهادهای جهانی ورزش شد.

اما خبر قصد بریتانیا برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران در رسانه‌های آلمانی نیز بازتاب داشته و رسانه‌های این کشور به طور گسترده این خبر را پوشش داده‌اند.

این رسانه‌ها به بررسی سپاه پاسداران و نقش آن در سرکوب‌ها و نیز نقشی پرداخته‌اند که در بلوک قدرت در جمهوری اسلامی دارد.

رسانه‌های آلمانی همچنین به این موضوع پرداخته‌اند که در آلمان هم زمزمه‌هایی درباره قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی مطرح است اما هنوز اجرایی نشده است.

پیشتر کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد برخی کشورهای اروپایی و در راس آنها آلمان و هلند در حال وارد آوردن فشار به اتحادیه اروپا برای معرفی کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروهی تروریستی هستند.

بر اساس این گزارش، دلیل این موضوع همکاری ایران با روسیه در حمله به اوکراین و نیز سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران است.

دیپلمات‌های اروپایی به این شبکه گفتند که اتحادیه اروپا برای نخستین بار توجیه کافی را برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران دارد.

آنان در عین حال اعلام کردند باید همه کشورهای اروپایی با این تصمیم موافقت کنند و این پروسه زمان‌بر است.

پیش از این آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم اعلام کرده بود قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا زمان‌بر خواهد بود.

با این حال نمایندگان احزاب اپوزیسیون در پارلمان آلمان از کافی نبودن اقدامات علیه جمهوری اسلامی، از جمله «قرار نگرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی» انتقاد کرده‌اند.

پیش از این ۴۳ نماینده عضو حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان نیز خواستار قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید