شنبه اعتراضی ایرانیان در شهرهای مختلف جهان، در آخرین روز سال ۲۰۲۲

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۱

پانزدهمین شنبه اعتراضی ایرانیان در شهرهای مختلف جهان در آخرین روز سال ۲۰۲۲ در حالی برگزار شد که چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی در پیامی مشترک سال ۲۰۲۳ را سال تحقق آزادی و عدالت در ایران خواندند.

در همین حال، حمایت چهره‌های سیاسی جهان نیز از خیزش انقلابی مردم ایران ادامه داشت.

آمریکا: لس‌آنجلس، سن‌دیه‌گو، راکویل

ایرانیان و کنشگران ساکن لس‌آنجلس در پانزدهمین شنبه اعتراضی در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، در این شهر تجمع برگزار کرده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

ایرانیان ساکن سن‌ دیه‌گو در ایالت کالیفرنیای آمریکا در آخرین روز سال میلادی با برگزاری تجمعی علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و با خیزش انقلابی مردم ایران ابراز همبستگی کردند.

ایرانیان و کنشگران ساکن راکویل در ایالت مریلند آمریکا نیز در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان در این تجمع با پوشیدن بارانی‌هایی به سه رنگ پرچم ایران، زنجیره‌ای انسانی را با شکل نام مهسا امینی تشکیل دادند.

کانادا: مونترال، ونکوور

جمعیت گسترده‌ای از ایرانیان و کنشگران شهر ونکوور کانادا نیز در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، در مرکز این شهر تظاهرات و تجمع برگزار کردند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع خواستار اتحاد اپوزیسیون و حمایت جهانی از معترضان زندانی و محکوم به اعدام در ایران شدند.

ایرانیان و کنشگران در شهر مونترال نیز در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران تجمع برگزار کردند. شرکت‌کنندگان در این تجمع علاوه بر شعاردهی علیه جمهوری اسلامی، در حرکتی نمادین درفش کاویانی را برافراشتند.

سوئد

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد کنشگران و ایرانیان در شهر گوتنبرگ سوئد برای اعلام همبستگی با خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی و یادبود کشته‌شدگان جنبش زن، زندگی، آزادی در آخرین روز سال ۲۰۲۲ تجمع برگزار کردند.

حاضران در این تجمع همچنین به اجرای نمایش‌های اعتراضی پرداختند. در قسمتی از این برنامه گروهی از شرکت‌کنندگان با پوشیدن لباس بازیگران سریال «سرگذشت ندیمه»، خواستار توجه جهانی به سیاست‌های زن‌ستیزانه جمهوری اسلامی شدند.

ایتالیا

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال با ارسال ویدیویی از شهر رم، پایتخت ایتالیا، گفت در آغاز کنسرت سال نو که‌ به طور سنتی هر ساله در این شهر برگزار می‌شود، با نمایش پیام «همراه با زنان ایرانی برای آزادی» از مبارزات مردم و زنان ایران یاد شد. این کنسرت به طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شود و بسیاری از ایتالیایی‌ها با این برنامه سال خود را تحویل می‌کنند.

نروژ

تعدادی از ایرانیان ساکن اسلو، پایتخت نروژ، نیز همزمان با آغاز سال ۲۰۲۳، همراهی خود را با معترضین در ایران اعلام کردند و به زبان های مختلف شعار زن ، زندگی ، آزادی راسر دادند.

استرالیا

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال ویدیویی از شهر ملبورن در استرالیا ارسال کرده که نشان می‌دهد گروهی از ایرانیان در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در آخرین دقایق سال ۲۰۲۲ میلادی مقابل پارلمان این شهر حاضر شدند و در لحظه تحویل سال نو میلادی شعار می‌دهند:‌ «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه.»

در همین حال، حمایت‌های شخصیت‌های سیاسی جهان نیز از خیزش انقلابی مردم ایران ادامه داشت. بوئاز بیسموت، عضو پارلمان اسرائیل، به ایران اینترنشنال گفت: «ما برای مردم ایران و تاریخ، فرهنگ، آشپزی و شعر آنها ارزش والایی قائلیم. من حافظ و سعدی را می‌ستایم. برای فرزندانم خیام می‌خوانم. اما نمی‌توانیم این رژیم خودکامه وحشی را که به مردمش احترام نمی‌گذارد، بپذیریم.»

هانس اودو موتسل،‌ سفیر آلمان در ایران، در پیامی به مناسبت سال جدید میلادی که در صفحه توییتر سفارت آلمان در ایران منتشر شده گفت: «سالی پرچالش به انتهای خود نزدیک می‌شود. باشد که سال ۲۰۲۳ امید، صلح، آزادی، عدالت، روشنایی و عزمی راسخ را به ارمغان آورد!»

صفحه توییتر سفارت فرانسه در ایران نیز به مناسبت فرا رسیدن سال نوی میلادی خطاب به مردم ایران برای آن‌ها «آزادی، برابری و برادری»، شعار اصلی انقلاب کبیر فرانسه، را آرزو کرد.

این صفحه با انتشار تصویری قدیمی از اقامتگاه سفیر در تهران نوشت: «سال ۲۰۲۳ فوق‌العاده‌ای را برایتان آرزومندیم.»

شنبه اعتراضی ایرانیان نقاط مختلف جهان در آخرین روز سال ۲۰۲۲ در حالی برگزار شد که تعدادی از چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی متنی مشترک را در صفحات فضای مجازی خود منتشر کرده و ۲۰۲۳ را «سال تحقق آزادی و عدالت در ایران»‌ خواندند.

شاهزاده رضا پهلوی، نازنین بنیادی، مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون،‌ علی کریمی، گلشیفته فراهانی برخی از این چهره‌ها هستند.

این چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی در صفحات خود نوشته‌اند: «سال ۲۰۲۲ سال شکوه همبستگی ایرانیان با هر باور و زبان و گرایش بود. با سازماندهی و همبستگی، سال ۲۰۲۳ سال پیروزی ملت ایران خواهد بود؛ سال تحقق آزادی و عدالت در ایران.»

این پیام در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌های اخیر گزارش‌ها از تلاش نیروهای اپوزیسیون برای تشکیل ائتلافی فراگیر علیه جمهوری اسلامی خبر می‌دهند.

پس از انتشار این خبر، جمعی از ایرانیان ساکن لندن با تجمع در برابر سفارت جمهوری اسلامی به جشن و شادمانی پرداختند و با فرستادن فانوس به آسمان و روشن کردن وسایل نورافشانی، شادمانی خود را از اتحاد اپوزیسیون نشان دادند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید