ادامه حمایت‌های جهانی از خیزش انقلابی ایرانیان و تداوم روند پذیرش کفالت معترضان زندانی

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹

سیاستمداران کشورهای مختلف و چهره‌های مشهور جهان روز پنج‌شنبه نیز به حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران و پذیرش کفالت سیاسی معترضان زندانی ادامه دادند. در همین حال، تجمعات ایرانیان و کنشگران خارج کشور نیز در شهرهای مختلف جهان ادامه یافت.

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، سرکوب معترضان در ایران از جمله با اعدام را «غیرقابل قبول و غیرقابل تحمل» خواند و گفت که اگر جمهوری اسلامی مواضع خود را تغییر ندهد، این کشور با متحدان خود برای اقدام موثرتر مشورت خواهد کرد.

این اظهارات نخست‌وزیر ایتالیا یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آنتونیو تاجانی، وزیر خارجه ایتالیا، رضا صبوری، سفیر جمهوری اسلامی در این کشور، را در اعتراض به اقدامات «غیرقابل پذیرش» حکومت ایران در سرکوب خیزش مردم، احضار کرد.

از سوی دیگر، اورور برژه، رییس حزب رنسانس در مجمع ملی مجلس فرانسه در توییتی اعلام کرد کفالت سیاسی منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری را برعهده می‌گیرد. او نوشت: «پویا بختیاری در آبان ۹۸ کشته شد و پدر و مادرش خودسرانه در ایران بازداشت و هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برند.»

یه وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، نیز با اشاره به پذیرفته شدن امیر رئیسیان و رزا اعتماد انصاری به عنوان وکلای انتخابی توماج صالحی، این خبر را مهم‌ترین موفقیت در پیشبرد پرونده این رپر معترض زندانی دانست.

این نماینده پارلمان آلمان با تاکید بر اینکه وکلای انتخابی توماج صالحی باید به همه اسناد دسترسی کامل داشته باشند خاطرنشان کرد که هنوز از وضعیت سلامت این رپر زندانی خبری در دست نیست.

در ادامه حمایت چهره‌های مشهور جهانی از خیزش انقلابی ایرانیان، یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا، با انتشار تصویری از خود و فرزاندنش نوشت: «زنان و مردان شجاع ایرانی، حتی کودکان، زندگی و آینده‌شان را به خطر می‌اندازند تا کسانی که پس آنها می‌آیند فرصت آزادی داشته باشند. هرگز تا اینقدر امیدوار و به ایرانی بودنم افتخار نکرده بودم.»

در همین حال، تجمعات ایرانیان و کنشگران نقاط مختلف جهان نیز در همراهی با معترضان ایران ادامه دارد. ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که ایرانیان مقیم در نروژ و دانمارک در شهرهای اسلو و کپنهاگ، با تجمع اعتراضی و درخواست برای امضا، خواستار بستن سفارت‌های جمهوری اسلامی شدند.

از سوی دیگر، انجمن قلم سيدنى در بيانيه‌اى، بازداشت مهوش ثابت، نویسنده و شاعر بهائی در زندان اوین تهران که هم اکنون در سلول انفرادی به سر می‌برد را به شدت محکوم كرد.

این انجمن تاکید کرد: «ما از مقامات جمهورى اسلامى می‌خواهیم که فورا مهوش ثابت و سایر بهائیان که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، از جمله فریبا کمال آبادی را آزاد کنند.»

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید