بازتاب بین‌المللی بحران ارزی جمهوری اسلامی و تغییر رییس کل بانک مرکزی ایران

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹

بحران ارزی کنونی که جمهوری اسلامی درگیر آن است منجر به تغییر رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی شد. رسانه‌های جهان با بازتاب دادن خبر تعییر عالی‌ترین مقام بانکی جمهوری اسلامی، علت بحران کنونی را بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دانستند.

نشریه اشپیگل چاپ آلمان، روز جمعه نهم دی به نقل از کارشناسان مالی نوشت که کاهش شدید ارزش پول ملی ایران در سه ماه گذشته، به علت بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای بوده است.

به نوشته این نشریه، کاهش صادرات نفت و تحریم‌های بانکی که همچنان ادامه دارد، از دیگر علل کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی است.

اشپیگل تاکید کرد با توجه به بحران ارزی در جمهوری اسلامی، ناظران انتظار داشتند علی صالح‌آبادی زودتر از مقام ریاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی برکنار شود.

دولت آلمان به تازگی اعلام کرد که به طور رسمی تمام ضمانت‌های مالی و سرمایه‌گذاری با ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

اشپیگل با اشاره به این تصمیم دولت آلمان اضافه کرد که چنین تصمیمی به دلیل سرکوب وحشیانه اعتراضات از سوی جمهوری اسلامی بوده است.

همچنین خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به تفاوت فاحش قیمت دلار در پیش از اعتراضات و قیمت کنونی آن اشاره کرد و نوشت که قیمت هر دلار در این مدت از ۳۱ هزار تومان به ۴۳ هزار تومان افزایش یافته است.

محمدرضا فرزین، رییس کل جدید بانک مرکزی، شامگاه پنج‌شنبه هشتم دی، پس از انتصابش به این مقام گفت که نرخ دلار دولتی در بودجه ۱۴۰۲ مانند امسال ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین یک روز پس از تغییر ریاست بانک مرکزی ایران، رسانه‌های این کشور از محدود شدن تراکنش برای صرافی‌های رمزارز به دستور بانک مرکزی خبر دادند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت بن‌بست، قیمت هر دلار آمریکا در روز جمعه در بازار آزاد ارز ایران کمی بیش از ۴۲ هزار تومان بود که نسبت به روزهای قبل اندکی کاهش یافته است.

با این حال تجربه سال‌های اخیر نشان داده که قیمت‌های ارز پس از افزایش، هرگز به قیمت‌های سابق خود بازنمی‌گردند.

در این میان، مقام‌های جمهوری اسلامی مسوولیتی در این زمینه برعهده نمی‌گیرند و کاهش ارزش پول ملی را نیز مثل دیگر موضوعات، متوجه «دشمن» می‌دانند.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی که سازمانش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل نمی‌کند، شامگاه پنج‌زبشنبه همزمان با تغییر رییس بانک مرکزی مدعی شد: «افزایش قیمت دلار و پایین آوردن ارزش پول ملی از جمله ماموریت‌های آمریکایی‌هاست.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید