جو بایدن: مشتاق همکاری با نتانیاهو برای رسیدگی به چالش‌ها، از جمله تهدید ایران هستم

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹

جو بایدن با ابراز اشتیاق برای از سرگیری همکاری با بنیامین نتانیاهو، به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل، بر ادامه همکاری مشترک برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای، از جمله تهدید ایران، تاکید کرد.

بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مشتاقانه منتظرم با بنیامین نتانیاهو که دهه‌ها دوست من بوده، همکاری را از سر بگیریم تا به طور مشترک به چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی اسرائیل و خاورمیانه از جمله تهدیدهای ایران رسیدگی کنیم.»

بایدن همچنین تاکید کرد دولت او از تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل حمایت کرده و با سیاست‌هایی که با منافع مشترک ایالات متحده و اسرائیل در تضاد است، مخالفت خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود پیش از مراسم تحلیف در کنست گفت که سه اولویت اصلی دولت جدیدش «توقف برنامه اتمی ایران»، «توسعه زیرساخت‌های دولتی» و «احیای امنیت داخلی و حکمرانی به اسرائیل» است.

نخست‌وزیر جدید اسرائیل همچنین درباره ایران گفت علاوه بر مقابله با تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی، برتری نظامی اسرائیل در منطقه را تضمین خواهد کرد.

او همچنین از تمایلش برای گسترش دایره صلح با کشورهای عربی منطقه خبر داد.

یائیر لاپید نیز در آخرین سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل به عنوان نخست‌وزیر این کشور از موفقیت‌های دولت خود در مقابله با جمهوری اسلامی از جمله تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به یک توافق جدید با این رژیم و تلاش‌های مستقیم اسرائیل علیه ایران «در سوریه و فراتر از آن» صحبت کرد.

مراسم تحلیف دولت جدید اسرائیل، حاصل ائتلاف حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با احزاب راست‌گرا، راست‌گرای افراطی و اولترا ارتدوکس یهودی، در کنست، پارلمان اسرائیل برگزار شد و نتانیاهو ۱۸ ماه پس از ترک دفتر نخست‌وزیری، بار دیگر به این مقام بازگشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
صفحه یک
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.