حمایت مقامات سیاسی بین‌المللی از معترضان بازداشتی ایران و همراهی جهان با خیزش انقلابی مردم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

حمایت جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران در ابعاد مختلف ادامه دارد و در حالی که شخصیت‌های سیاسی جهان بر تلاش برای حمایت از معترضان زندانی تاکید می‌کنند، سایر تجمعات و حرکت‌های نمادین نیز در همبستگی با معترضان ایران در نقاط مختلف جهان در جریان است.

در پی صدور حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو، پزشک معترض زندانی، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت: «پزشکان برای نجات جان افراد سوگند یاد می‌کنند و نباید به خاطر معالجه معترضان مجروح، به جنایت متهم شده یا تهدید و بازداشت شوند. مقامات ایران باید به هدف قرار دادن ارائه دهندگان خدمات پزشکی پایان دهند.»

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، نیز اعلام کرد که تمرکز اصلی برلین در حال حاضر حمایت از «مردم داخل خیابان» در ایران است، نه عجله برای آغاز مجدد مذاکرات برجام.

او افزود: «آلمان از طریق دور جدید احتمالی تحریم ها فشار را بر تهران زیاد خواهد کرد تا سرکوب مردم را متوقف کند.»

آنتونیو تاجانی، وزیر خارجه ایتالیا، نیز پس از احضار سفیر جمهوری اسلامی در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردم گفت جمهوری اسلامی باید اعدام و آزار معترضان را متوقف کند و باید با آنها وارد گفت‌وگو شود.

او تاکید کرد که احکام اعدام برای معترضان مجازاتی «بسیار نامتناسب و غیرقابل قبول» است.

از سوی دیگر، سخنگوی حزب کارگر بریتانیا خواستار اعمال تحریم‌های حقوق بشری موسوم به ماگنیتسکی علیه مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی که در سرکوب اعتراضات مردم ایران دست دارند، شد.

در حالی که کارزار پذیرش کفالت سیاسی زندانیان سیاسی از سوی شخصیت‌های سیاسی جهان ادامه دارد، ماراما ديويدسون، رهبر مشترک حزب سبزها در پارلمان نيوزيلند و كفيل‌ سياسى محمد قبادلو هشدار داد: «اعدام محمدقبادلو به طرز غم‌انگیزی نزدیک است و ما به عنوان حامیان سیاسی دوباره صدای خود را به شکل دسته‌جمعی بلند می‌کنیم تا برای محافظت از جان او و جلوگیری از مرگش هر چه در توان داریم انجام دهیم.»

در همین حال، رسانه‌های ایتالیا از نامگذاری یک مسیر کوهنوردی در ایتالیا به نام مهسا امینی خبر دادند. این مسیر از ۲۲ اکتبر ۲۰۲۲، در کوه توریونی ​​در دامنه‌های جبهه جنوبی موندرون، در دره‌های لانزو افتتاح شده است.

آلبرتو کارزانا، مربی سنگنوردی آزاد و مدرسه کوهنوردی مرکزی کای گفت: «نامگذاری مسیر جدید به نام مهسا امینی علامت بسیار مهمی است که نشان دهنده حساسیت رو به رشد نسبت به زنان است. برای ما کوهنوردان مسیر جدید برای یک هنرمند مانند یک اثر هنری است. مسیرها معمولا به دوستانی تقدیم می‌شوند اغلب کوهنوردانی قوی هستند که پیش رسیدن به قله جان باخته‌اند.»

از سوی دیگر، تجمعات اعتراضی ایرانیان و کنشگران نقاط مختلف جهان در حمایت از خیزش انقلابی مردم نیز ادامه دارد. ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد ایرانیان ساکن نروژ برای شصتمین شب متوالی با در دست گرفتن تصویر جانباختگان خیزش انقلابی مردم یاد آنان را گرامی داشتند.

شاهدخت نور پهلوی در یادداشتی در کیهان لندن نوشت: «با گذشت صد روز از این انقلاب، ایرانیان تاریخ ساخته‌اند و برگ‌های تاریخی حماسه بزرگ ملت ایران در حال نگارش است؛ حماسه‌ای که مردم ایران نویسنده فصل به فصل آن هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.