نشریه آئروتلگراف: ۴ هواپیمای ایرباس که به شکل مرموز ناپدید شده بودند از ایران سر در آوردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

در حالی که سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی از ورود ۴ هواپیمای ایرباس به ایران خبر داده، رسانه‌های هوانوردی نوشتند این هواپیماها که به شکل «مرموز» ناپدیدشده‌ بودند، از هواپیماهای از رده خارج خطوط هوایی ترکیه در سال ۲۰۱۹بوده‌اند که پس از چندبار تغییر مجوز پروازی به تهران رسیده‌اند.

نشریه اینترنتی آئروتلگراف گزارش داد این چهار هواپیمای ایرباس ۳۴۰ در سال ۲۰۱۹ به یک شرکت هنگ‌کنگی واگذار شده و پس از چندبار تغییر مجوز پروازی، اکنون از مسیر آفریقای جنوبی وارد ایران شده‌اند.

آئروتلگراف افزود در بهار سال ۲۰۱۹چندین فروند هواپیماهای ایرباس ۳۴۰-اس ترکیه که سه سال هم بیشتر از مدت زمان مجاز پرواز کرده بودند، سرانجام زمین‌گیر شدند.

طبق این گزارش، دو فروند از این هواپیماها اسقاط و یکی هم در منطقه شکر پنیردر ۴۰ کیلومتری شرق استانبول به رستوران تبدیل شده‌اند، اما چهار فروند از این ایرباس‌ها چند هفته پس از اینکه در بهار سال ۲۰۱۹ از رده خارج شدند، از فرودگاه قدیمی استانبول ( آتاتورک) به ژوهانسبورگ منتقل و در این مدت با شماره ثبت جدید(TC-JDM, TC-JDN, TC-JIH and TC-JII)نگهداری شدند.

بر اساس این گزارش، شرکت آورو گلوبالکه در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده است مالک جدید این هواپیماها شد و این هواپیماها برای بیش از سه سال و نیم با شماره‌های ثبت 2-AVRA, 2-AVRB, 2-AVRC2-AVRD))در آفریقای جنوبی پرواز می کردند.

طبق گزارش مجله هوانوردی هلندی اسکرمبل، این چهار هواپیما در ۲۳ دسامبر بر اساس یک برنامه پروازی ناگهانی یکی پس از دیگری به سمت ازبکستان پرواز کردند، اما هیچکدام از آنها در مقصد فرود نیامدند، بلکه به سمت ایران تغییر مسیر داده و در تهران به زمین نشستند.

بر اساس گزارش رسانه‌های هوانوردی، این هواپیماها از سوی ماهان ایرخریداری شده بودند و اکنون با شماره‌های رجیستری جدید (AKA, XT-AKB, XT-AKK وXT-ALM) در بوتسوانا به ثبت رسیدند.

طبق گزارش رسانه‌های هوانوردی، این چهار هواپیما به زودی شماره ثبت ایران را دریافت خواهند کرد، زیرا ایران به طور ضروری به هواپیماهای جدید نیاز دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید