گزارش روزنامه‌ آمریکایی درباره استفاده جمهوری اسلامی از فرودگاه بیروت برای قاچاق اسلحه

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

روزنامه‌ آمریکایی «هیل» در گزارشی از احتمال حمله اسرائیل به فرودگاه بیروت به دلیل استفاده جمهوری اسلامی از آن برای قاچاق اسلحه خبر داد. این روزنامه نوشت استفاده جمهوری اسلامی از فرودگاه غیرنظامی «رفیق حریری» برای قاچاق اسلحه، می‌تواند به شعله‌ور شدن جنگ در خاورمیانه منجر شود.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی با استفاده از هواپیماهای غیرنظامی در فرودگاه بین‌المللی بیروت برای حزب‌الله اسلحه قاچاق می‌کند که این اقدام می‌تواند احتمال حمله‌ جنگنده‌های ارتش اسرائیل به این فرودگاه را افزایش دهد.

به نوشته‌ روزنامه‌ هیل، حمله‌ اسرائیل به مقرهای تولید اسلحه در لبنان ممکن است تلفاتی میان غیرنظامیان در پی داشته باشد و به زیرساخت‌های لبنان آسیب وارد کند.

بر اساس این گزارش، این امر حزب‌الله را نگران کرده چرا که با وقوع چنین حمله‌ای مردم لبنان حزب‌الله را سرزنش خواهند کرد و این به نفوذ حزب‌الله آسیب وارد می‌کند.

هم‌چنین این حمله موجب می‌شود که اروپا نیز تلفات احتمالی میان غیرنظامیان را محکوم کند.

ماه گذشته روزنامه الشرق‌الاوسط به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داده بود اسرائیل به دولت لبنان هشدار داده است اگر جمهوری اسلامی از فرودگاه بیروت به منظور قاچاق تسلیحات برای حزب‌الله لبنان استفاده کند، ممکن است این فرودگاه را هدف حمله قرار دهد.

از آنجایی که حزب‌الله فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری در بیروت را در کنترل خود دارد، جمهوری اسلامی توانسته است کارخانه‌های اسلحه‌سازی را در نزدیکی فرودگاه ایجاد کند و عمدا تسلیحات نظامی را در نزدیکی مناطق غیرنظامی قرار دهد.

در همین حال مرکز تحقیقاتی «الما» در اسرائیل با استناد به تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد کارخانه‌های اسلحه‌سازی در کنار یک شرکت گاز و یک مدرسه در محله‌های تحت کنترل حزب الله قرار گرفته‌اند.

برخی بر این باورند که جمهوری اسلامی برای منحرف کردن افکار عمومی از اعتراضات مردم ایران، از جنگ در لبنان استقبال می‌کند.

پیش از این هم گزارش‌هایی درباره استفاده از هواپیماهای مسافربری به منظور انتقال تجهیزات نظامی از ایران به سوریه و لبنان منتشر شده است.

در اردیبهشت ماه سخنگوی ارتش اسرائیل به ایران‌اینترنشنال گفته بود که رضا صفی‌الدین، پسر معاون حزب‌الله لبنان و همسر دختر قاسم سلیمانی، در زمینه انتقال اسلحه از ایران به لبنان فعالیت می‌کند.

او به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفته بود این اسلحه‌ها از ایران و از طریق پروازهای مسافربری به دمشق و سپس به لبنان منتقل می‌شوند.

سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرده بود که حزب‌الله با بهره‌گیری از زیرساخت‌های زیر نظر دولت لبنان و به خطر انداختن جان مسافران، از هواپیماهای مسافربری برای انتقال اسلحه از ایران به لبنان استفاده می‌کند.

آمریکا سال ۲۰۱۱ شرکت هواپیمایی «ماهان» را به اتهام «کمک به سپاه پاسداران در انتقال مخفیانه سلاح و نیرو به مناطق مختلف از جمله سوریه» تحریم کرد.

در همین حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی، در فایل صوتی افشا شده از او گفته بود قاسم سلیمانی از خطوط هوایی «ایران ایر» برای انتقال نیرو و اسلحه به سوریه استفاده می‌کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
انفرادی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید