شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در مراسم چهلم کیان پیرفلک در ایذه

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵

مراسم چهلم کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله‌ای که با شلیک نیروهای امنیتی در شهر ایذه کشته شد با حضور گسترده مردم و سردادن شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» برگزار شد.

بر اساس تصاویر و گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، مردم در مراسم چهلم کیان پیرفلک همچنین شعار «از ایذه تا کردستان، جانم فدای ایران»، «‌چه با حجاب چه بی‌حجاب می‌ریم به سمت انقلاب»، «‌هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم» و «‌از کردستان تا ایذه جانم فدای ایران» سردادند.

شرکت‌کنندگان در این مراسم همچنین پلاکاردهایی با شعار «‌به نام خدای رنگین کمان» در دست داشتند و بادکنک‌هایی رنگی به شکل رنگین‌ کمان هم در یادبود این کودک کشته شده در نزدیک مزار او نصب شده بود.

پیشتر اعلام شده بود که مراسم چهلم کیان پیرفلک از ساعت یک تا دو بعدازظهر دوشنبه پنجم دی‌ماه در مسجد روستای پرچستان گورویی و سپس از ساعت دو تا چهار بعدازظهر در آرامگاه همان روستا برگزار می‌شود.

در اعلامیه‌ای که برای مراسم کیان پیرفلک منتشر شد به «هم‌وطنان نجیب» و «تمام انسان‌های نیک اندیش» اشاره و از مردم خواسته شده بود این مراسم شرکت کنند.

برگزاری مراسم چهلم کیان در حالی است که پدر کیان، میثم پیرفلک که خود نیز پس از حمله ماموران به خودروی آنها در شامگاه ۲۵ آبان مجروح و در بیمارستان بستری شده بود، به تازگی از مرگ فرزندش مطلع شده است.

عموی کیان پیرفلک در اینستاگرام با انتشار عکسی از پدر کیان در حالی که در تخت بیمارستان فرزند دیگرش، رادین، را در آغوش گرفته، از باخبر شدن او از کشته شدن پسرش خبر داد و نوشت: «اون الان دیگه می‌دونه که کیان نیست.»

در پی حمله ماموران سرکوبگر به بازار ایذه، کیان ۱۰ ساله، در حالی ‌که با والدین و برادر خردسالش در خودرو در راه بازگشت به خانه بودند، هدف گلوله ماموران قرار گرفت و کشته شد.

پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در توییتی نوشت: «به یاد خانواده کیان هستم. کیان ۹ ساله وقتی نیروهای امنیتی خودروی خانواده‌اش را گلوله‌باران کردند کشته شد. به پیگیری‌های خود برای پاسخگو کردن عوامل کشته شدن کیان و بسیاری دیگر از ایرانیان شجاع ادامه خواهیم داد.»

یونیسف نیز در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از کشته شدن ۵۸۰ کودک در خاورمیانه از ابتدای سال ۲۰۲۲ و کشته شدن حدود ۵۰ کودک در خیزش سراسری ایران، کشته شدن کیان پیرفلک را «جدیدترین نمونه وحشتناک» از این موارد خواند.

برگزاری چهلم جانباختگان خیزش انقلابی در سقز و سنندج

همچنین روز دوشنبه، مردم سقز در مراسم چهلم دانیال پابندی، نوجوان ۱۷ ساله کشته شده از سوی نیروهای امنیتی‌، شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز دوشنبه پنجم دی ماه مردم در این مراسم که در آرامستان آیچی در شهر سقز برگزار شد، تجمع کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

همزمان در سنندج، مراسم چهلم آرام حبیبی برگزار شد و مردم حاضر در این مراسم به زبان کردی شعارهایی از جمله «ژن، ژیان، آزادی» سردادند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ویدیویی از مراسم چهلم این جانباخته خیزش انقلابی در سنندج منتشر کرده که در آن مردم شعارهایی از جمله «مادر برای فرزندت گریه نکن، عهد باشد که انتقام بگیریم»، «تا کُردی بماند، کُردستان هم خواهد ماند» سرمی‌دهند.

پیشتر شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به مراسم چهلم کیان پیرفلک، آیلار حقی، حمیدرضا روحی، سپهر مقصودی و شماری دیگری از کشته‌شدگان در روزهای آتی نوشت: «کودکان و جوانانی باهوش، شجاع و پر از شور زندگی که به دست پاسداران ضحاک به قتل رسیدند. خانواده‌های داغدار را تنها نمی‌گذاریم.»

مراسم چهلم آیلار حقی، یکی دیگر از جانباختگان خیزش انقلابی مردم، نیز روز سه‌شنبه ششم دی‌ماه بر سر مزار او در آرامستان «وادی رحمت» تبریز برگزار خواهد شد.

آیلار حقی، ۲۳ سال داشت و دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه آزاد تبریز بود که در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان کشته شد اما نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مدعی شد این دانشجو در «حادثه افتادن در محل گود‌برداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته است.

روز یکشنبه چهارم دی‌ماه نیز مردم بوکان با حضور گسترده در مراسم چهلم کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان در شهرشان، شعارهایی چون «ژن ژیان ئازادی» [زن زندگی آزادی] و «شهید نمی‌میرد» سردادند. همزمان بازاریان بوکان اعتصاب کردند.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید