نشریه پولیتیکو: سفر هیات اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نتیجه‌ای نداشت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

نشریه پولیتیکو به نقل از دیپلمات‌ها در وین، اعلام کرد سفر هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نتیجه‌ای نداشته و مقامات جمهوری اسلامی در ادامه سیاست خرید زمان، درخواست کرده‌اند تا رافائل گروسی، مدیر کل آژانس به تهران سفر کند.

هنوز هیچ‌کدام از طرف‌ها امکان تحقق این سفر را تایید نکرده‌اند.

پس از پایان سفر هیات آژانس، خبرگزاری رویترز نوشت مشخص نیست در این سفر مسائل موجود در پرونده تحقیقات درباره ذرات اورانیوم یافت‌شده در سایت‌های اعلام نشده ایران، رسیدگی شده است یا نه.

یک سال پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد در سه محل اعلام‌ نشده در ایران، ذرات اورانیوم غنی‌ شده با منشأ انسانی یافته و پس از آن گروسی از تورقوزآباد، ورامین و مریوان به عنوان این سه مکان اعلام نشده نام برد.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، نام سایت تورقوزآباد را افشا کرده بود.

در روزهای گذشته اما مقامات اروپا و آمریکا با اشاره به خیزش انقلابی مردم ایران اعلام کرده‌اند احیای برجام اولویت آنها نیست.

در همین حال در ویدیویی قدیمی که روز سه‌شنبه ۲۹ آذر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، توافق اتمی با ایران را «مُرده» خواند اما گفت که دولت وی فعلا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد این خبر را اعلام کند.

این ویدیو که از سوی دامون مقصودی، مهندس نرم‌افزار مقیم آمریکا، در توییتر منتشر شد، مربوط به حواشی رویداد انتخاباتی چهارم نوامبر در کالیفرنیا بود.

با این حال گزارش‌هایی در رسانه‌های ایران درباره احتمال از سر گرفته شدن مذاکرات اتمی منتشر شده است.

حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان، در سرمقاله این روزنامه به احتمال از سر گرفته شدن مذاکرات هسته‌ای اعتراض کرد و خطاب به وزارت امور خارجه نوشت: «در اعلام رسمی و علنی آمریکا و سه کشور اروپایی درباره مذاکرات چه دیده‌اید که برای از سرگیری مذاکرات اعلام آمادگی کرده‌اید؟»

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه در توییتی با اشاره به دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، نوشته بود دو طرف برای حفظ ارتباط به منظور احیای برجام بر پایه مذاکرات وین به توافق رسیدند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید