قیمت دلار در بازار آزاد ارز از ۴۰ هزار تومان عبور کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران باز هم رکورد زد و از مرز ۴۰ هزار تومان عبور کرد.

افزایش قیمت ارز و سکه در ایران در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی سعی می‌کنند آن را به اعتراضات مردم یا رسانه‌های مخالف مرتبط کنند و دولت همچنان بر کنترل قیمت‌ها اصرار دارد.

در روزهای اخیر، علی صالحی، دادستان تهران، اعلام کرد برای ۱۶ نفر به اتهام «خرید و فروش غیرقانونی ارز» به میزان «دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، دو میلیون و ۴۱۱ هزار دلار و ۲۴۵ هزار یورو»، کیفرخواست صادر شده است.

هفته گذشته قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد برای نخستین‌‌ بار وارد کانال ۳۹ هزار تومانی شده بود.

افزایش قیمت دلار در ایران در حالی است که دولت ابراهیم رئیسی مدعی فروش نفت به بالاترین میزان پس از خروج آمریکا از برجام و همچنین وصول بدهی‌های جمهوری اسلامی است.

میثم فاضلی، مدیر مطالعات سد چمشیر اما در مصاحبه با روزنامه اینترنتی فراز گفت حدود ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در چین وجود دارد که چین باز نمی‌گرداند.

پیشتر اسنادی از یکی از بانک‌های ایران به ایران‌اینترنشنال رسیده بود که نشان می‌دادند تقاضای دریافت پول نقد از سوی مشتریان بانک‌‌ها افزایش شدیدی داشته و بانک مرکزی پاسخگوی این درخواست‌ها نیست.

بر اساس این اسناد، بانک مرکزی به شعبه‌ها توصیه کرده مشتریان را به استفاده از درگاه‌های الکترونیکی به جای اسکناس ترغیب کنند.

در روزهای اخیر کارزاری برای بیرون کشیدن پول‌ نقد از بانک‌ها و خرید دلار یا طلا در رسانه‌های اجتماعی به راه افتاده که با استقبال روبه‌رو شده است.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، از جمله کسانی است که مردم را به بیرون کشیدن پول از بانک‌ فراخوانده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید