برگزاری یلدای اعتراضی در ایران و نقاط مختلف جهان؛ پیام همدردی آمریکا به خانواده قربانیان

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

ایرانیان در داخل کشور و نقاط مختلف جهان در شب یلدا یاد کشته‌شدگان و زندانیان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی را با تجمع، شعاردهی و روشن کردن شمع گرامی داشتند. ایالات متحده نیز در پیامی به مناسبت یلدا، با ایرانیان به عنوان بازماندگان کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ ابراز همدردی کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به فرا رسیدن «شب یلدا» در ایران و آیین گرامیداشت آن از سوی خانواده‌های ایرانی گفت که بسیاری از خانواده‌ها این شب را با جای خالی کشته‌شدگانشان در اعتراضات سر می‌کنند.

پرایس همچنین گفت: «در شب یلدا با مردم ایران عزاداری می‌کنیم و بر تعهد خود به مردم این کشور برای مقابله با نقض حقوق بشر از سوی مقامات ایران ادامه خواهیم داد.»

پرایس تاکید کرد که واشینگتن به تلاش خود برای بازخواست عاملان خشونت علیه مردم ایران ادامه خواهد داد.

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به پیام همدردی ند پرایس با معترضان ایرانی و خانواده‌های آن‌ها در شب یلدا، در بخشی از یک توییت خود نوشت که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا «بهتر است دهان خود را ببندند.»

جوانان محلات تهران اما در فراخوانی از مردم خواستند ساعت ۲۲ شب یلدا، به یاد یلدا آقا فضلی و دیگر جان‌باختگان، بر پشت‌بام تمام خانه‌ها بانگ متحد «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دهند.

هم‌زمان با شب یلدا در ایران، مردم و بستگان جان‌باختگان اعتراضات سراسری از جمله یلدا آقافضلی، حنانه کیا، حمیدرضا روحی و سیاوش محمودی و همچنین معترض اعدام شده، محسن شکاری، با حضور در محل دفن آنان، مزارشان را گل‌باران کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند همزمان با شب یلدا، گروهی از شهروندان و بستگان حمیدرضا روحی، جوان کشته در اعتراضات سراسری، بر مزار او در «بهشت زهرا» جمع شده‌اند و مزارش را گلباران می‌کنند.

تصویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم و بستگان، مزار محسن شکاری، جوان معترض اعدام‌شده را هم‌زمان با فرا رسیدن شب یلدا گل‌باران می‌کنند.

ماهور الوند، بازیگر، در اینستاگرام خود با اشاره به فرارسیدن «شب یلدا» از زندانیان و کشته‌شدگان اعتراضات یاد کرد و نوشت یک سری از جوانان و نوجوانان امشب را با هم‌بندی‌ها یا در انفرادی می‌گذرانند.

یکی از مخاطبان ویدیویی از مزار نیکا شاکرمی در مزارستان حیات الغیب در ویسیان لرستان برای ایران اینترنشنال ارسال کرده شده و نوشته است: «یلدای ما به این شکل سپری شد. ما مهمان نیکای عزیزمان بودیم.»

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مراسم شب یلدا بر مزار پدرام آذرنوش، از جان‌باختگان خیزش انقلابی، در شامگاه چهارشنبه ۳۰ آذر برگزار شد.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد یکی از شهروندان در شب یلدا مشغول به حافظ‌خوانی بر مزار محمدحسن ترکمان است.

یک ویدیوی دیگر که به ایران‌اینترنشنال ارسال شده نشان می‌دهد در شامگاه چهارشنبه ۳۰ آذر تولد یلدا آقافضلی را بر سر مزارش جشن گرفته‌اند.

در آمل نیز مردم و بستگان غزاله چلابی،‌ از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در آمل، شامگاه چهارشنبه ۳۰ آذر بر مزار او حاضر شده‌اند و یادش را گرامی داشتند.

در نقاط مختلف جهان نیز، ایرانیان و کنشگران مراسم یلدا را به یاد کشته‌شدگان و در همراهی با خیزش انقلابی مردم برگزار کردند.

ایرانیان و کنشگران در مراسم شب یلدا در سن‌دیگو- کالیفرنیا، دو مزار نمادین را برای محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، از جانباختگان خیزش انقلابی ایرانیان، ساختند.

گروهی از ایرانیان مقیم لندن نیز به مناسب شب یلدا در میدان پیکادلی، یکی از پرترددترین نقاط پایتخت بریتانیا، تجمع اعتراضی برپا کردند و با شعاردهی، هم‌خوانی سرودهای اعتراضی و نواختن سازهای کوبه‌ای، با خیزش انقلابی مردم ایران ابراز همبستگی کردند.

در شهر برگن نروژ نیز ایرانیان و کنشگران هم‌زمان با شب یلدا ایرانیان در حمایت از خیزش انقلابی تجمع کردند.

ایرانیان مقیم آلمان در هامبورگ نیز با برگزاری تجمعی به مناسبت شب یلدا شعار دادند: «قسم به خون یاران، یلدای بعدی ایران»

همچنین ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد در روز چهارشنبه ۳۰ آذر ایرانیان ساکن هلند در حمایت از خیزش انقلابی در مقابل مجلس این کشور تجمع کردند.

ایرانیان ساکن شهر خنت بلژیک نیز به همراه شهردار این شهر در شب یلدا به یاد کشته‌شدگان و اعدام‌شدگان خیزش انقلابی مردم تجمعی را برگزار کردند.

بر اساس تصاوير رسيده به ايران اينترنشنال، جمعی از ايرانيان استرالیا به مناسبت شب يلدا در مقابل اُپرا هاوس سيدنى، با زنجیره انسانی نشان نه به اعدام را شکل دادند. حاضرين همچنين با گرفتن نور بر دست، ياد قربانيان خشونت‌هاى جمهورى اسلامى را گرامى داشتند

در همین حال،صبا بختیاری، عمه پویا بختیاری، با انتشار ویدیویی از شب یلدا به یاد پویا نوشت: «سه ساله پویا رو از ما گرفتند برادرم، منوچهر، و مادر پویا، ناهید، را زندانی کردید اما قسم به پویا و قسم به ایران تاوان خواهید دادید چون ما هنوز نفس می کشیم.»

نور پهلوی،‌ دختر شاهزاده رضا پهلوی، نیز همزمان با شب یلدا پستی در اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: «یلدا، به ویژه در این انقلاب ملی ایران، یادآور پیروزی نهایی نور بر تاریکی است.»

او افزود: «ایران در ۹۵ روز گذشته صحنه قهرمانی و دلاوری بوده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.»

نور پهلوی خاطرنشان کرد: «این روزها که دادگاه‌های دروغین رژیم، جوانان ایران را به اعدام محکوم می‌کنند، یاد تک‌تک قهرمانان کشته‌شده و هزاران جوان و زن دلیر زندانی می‌افتم که شجاعانه جان خود را برای فردایی بهتر فدا کردند.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید