اختصاصی؛ تلاش حکومت برای پنهان‌سازی اسناد قتل آیدا رستمی و محرومیت الهام مدرسی از درمان

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

یک منبع آگاه ایران‌اینترنشنال، سناریوی خودکشی آیدا رستمی، پزشکی را که به معترضان آسیب‌دیده امدادرسانی می‌کرد، تکذیب کرد. بر اساس شواهد، نیروهای حکومتی او را کشته‌اند. از سوی دیگر الهام مدرسی، معترض بازداشت‌شده، با وجود بیماری حادی که دارد از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است.

روز گذشته (جمعه ۲۵ آذر) در حالی پیکر آیدا رستمی به خاک سپرده شد که برخی گزارش‌ها از مرگ مشکوک این پزشک بیمارستان چمران تهران خبر می‌داد.

اکنون اما یک منبع آگاه در تماس با ایران‌اینترنشنال، سناریوی حکومتی خودکشی آیدا رستمی، پزشک کشته شده را تکذیب کرده است.

تناقض در روایت‌های متفاوت و اطلاعاتی که رسانه‌های حکومتی منتشر می‌کنند نیز حاکی از سناریوسازی جمهوری اسلامی برای پرونده خودکشی اوست.

روایت‌های حکومتی از مرگ آیدا رستمی، از یک طرف با محوریت تصادف و برخوردش با جسم سخت است و از طرف دیگر حاکی از سقوط این زن جوان از ارتفاع.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه اما از بازداشت شخصی مظنون به قتل آیدا رستمی خبر داده است.

آیدا رستمی از آغاز خیزش انقلابی به مجروحان اعتراضات در خارج از فضای بیمارستان امدادرسانی و کمک پزشکی می‌کرد و برخی منابع با توجه به آسیب‌دیدگی پیکر او، قتل او را به دست نیروهای حکومتی محتمل دانسته‌اند.

او روز ۲۱ آذر، ساعت هفت بعدازظهر و پس از اتمام شیفت خود، با مادرش تماس گرفته و پس از آن ناپدید شده بود.

یک روز بعد، از سوی کلانتری به خانواده اطلاع دادند دخترشان تصادف کرده و درگذشته است اما هنگامی که خانواده رستمی برای گرفتن پیکرش مراجعه کردند، متوجه شدند یک چشم آیدا تخلیه شده و بخیه خورده، صورت او له شده و دستش نیز شکسته است.

در گواهی پزشکی قانونی، علت مرگ او «برخورد با جسم سخت» عنوان شده است.

هم‌زمان با تلاش نیروهای حکومت برای پنهان کردن اسناد کشتن آیدا رستمی با توجیهاتی چون «خودکشی»، ویدیویی از تصاویر و صدای او به ایران‌اینترنشنال رسیده که حاکی از امیدواری او برای رسیدن به آزادی است.

تعدادی از اعضای کادر درمان مراکز بهداشتی و درمانی کشور هم در فراخوان‌هایی عمومی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، اعلام کردند در اعتراض به کشته شدن آیدا رستمی، پزشک جوان اهل استان گلستان و در همراهی با فراخوان‌های اعتراضات سراسری، در روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر اعتصاب خواهند کرد.

محرومیت الهام مدرسی از خدمات درمانی

بر اساس گزارش‌هایی که به ایران‌اینترنشنال رسیده است، با وجود بیماری حادی که الهام مدرسی دارد، ماموران اجازه دست‌رسی او را به پزشک صادر نمی‌کنند.

خانواده این شهروند ۳۲ ساله درباره محرومیت از مراقبت درمانی و عدم دسترسی به پرونده‌اش ابراز نگرانی کرده‌اند.

الهام مدرسی که از ۱۱ آبان در زندان کچویی کرج در بازداشت به سر می‌برد، دچار بیماری ژنتیکی کبد و روده است.

از آغاز خیزش انقلابی تاکنون، هزاران معترض بازداشت شده‌اند که بسیاری از آنان از حقوق اولیه خود همچون دست‌رسی به خدمات پزشکی و درمانی و وکیل انتخابی محروم مانده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دنیای چین
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.