نتانیاهو: تمام تلاش‌ها را برای ممانعت از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای به ‌کار می‌گیرم

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر منتخب اسرائیل، بار دیگر جمهوری اسلامی را تهدیدی علیه منطقه‌ و جهان توصیف و اعلام کرد: «با خودم و مردم اسرائیل پیمانی راسخ بسته‌ام که تمام تلاش‌ها را برای ممانعت از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای به ‌کار گیرم.»

به گزارش شبکه العربیه، نتانیاهو که توانسته پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی اسرائیل، مامور تشکیل دولت ائتلافی این کشور شود، به این شبکه گفت: «ایران و سرسپردگان به آن، آشکارا می‌گویند که می‌خواهند بر خاورمیانه تسلط پیدا کنند و چنانچه به طور کامل بر منطقه تسلط یابند، می‌خواهند اسرائیل را نابود کنند.»

او گفت: «بدیهی است که ممکن است در مورد مساله دریایی لبنان یک توافق تاکتیکی در دستور کار باشد اما عملا تحقق‌یافتنی نیست.»

نتانیاهو تاکید کرد نگرانی او از درآمدهایی است که در نتیجه این قرارداد یا همکاری‌های مشابه، ممکن است به جیب حزب‌الله واریز شود.

او در ادامه گفت: «مشکل ایران و گروهای نیابتی‌ آن این است که دید کاملا متفاوتی دارند. آن‌ها می‌خواهند جلوی این پیشرفت (در روابط اسرائیل و سایر کشورهای عرب منطقه) را بگیرند.»

نتانیاهو در ادامه گفت که تهران برای پیشبرد اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه از گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه، یمن و لبنان نه صرفا علیه اسرائیل، بلکه علیه سایر کشورهای عربی استفاده می‌کند.

او همچنین گفت که توافق هسته‌ای با ایران، این کشور را از ساخت زرادخانه هسته‌ای باز نمی‌دارد زیرا بر اساس برجام، اگر امروز هم از سر گرفته شود، ظرف سه تا چهار سال، ایران ظرفیت غنی‌سازی نامحدود و غنی‌سازی اورانیوم را تحت مجوز بین‌المللی و تحت نظارت گروه ۱+۵ خواهد داشت.

مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش عملا متوقف شده و آمریکا اعلام کرده که این مذاکرات اکنون در اولویتش نیست.

چندی پیش آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل، با تاکید بر گسترش همکاری‌های آمریکا و اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای منطقه‌ای، از توافق دو کشور درباره تشکیل گروه‌های تخصصی به منظور مقابله با اقدامات تهدیدآمیز جمهوری اسلامی خبر داد.

کوخاوی در پایان سفر خود به ایالات متحده گفت برای بهبود بخشیدن به مقابله با چالش‌های منطقه‌ای، در دوره آتی فعالیت مشترک ارتش اسرائیل با فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به میزان قابل توجهی گسترش خواهد یافت.

او در ادامه خبر داد که در عین حال، ارتش اسرائیل به اقدامات قاطعانه علیه «استقرار جمهوری اسلامی در منطقه» ادامه خواهد داد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید