نافرمانی مدنی و تجمع پس از پلمب مغازه‌ها به‌دلیل اعتصاب؛ تداوم اعتراضات دانشجویی در ۱۷ آذر

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

روز پنج‌شنبه و پس از پایان اعتصابات سه روزه هماهنگ، کسبه و بازاریان شماری از شهرها که مغازه‌هایشان به دلیل اعتصاب از سوی حکومت پلمب شده، دست به اعتراض زدند. در تعدادی از دانشگاه‌ها نیز دانشجویان تجمع کرده و علیه علی خامنه‌ای شعار دادند.

هفدهم آذر مصادف با برپایی مراسم چهلمین روز تعدادی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی بود. مراسمی که با وجود ممانعت حکومت، با حضور مردم معترض برگزار شد.

در کنار این اعتراضات اما کسبه شهرهای سنندج، روانسر و نجف‌آباد، پلمب حکومتی مغازه‌هایشان را شکستند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی به کسبه و بازاریان معترض به پلمب مغازه‌ها در سنندج حمله کردند.

پیش از این ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده حاکی از این بود که تعدادی از مغازه‌داران سنندج، پلمب مغازه‌هایشان به دلیل اعتصابات سراسری را شکستند.

همچنین در اقدامی هماهنگ و اعتراضی، شماری دیگر از کسبه سنندج به نشانه اتحاد، مغازه‌های خود را بستند.

کسبه و مغازه‌داران روانسر استان کرمانشاه نیز در اعتراض به پلمب مغازه‌ها پس از اعتصابات سراسری، در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و همچنین با شکستن پلمب، وارد مغازه‌های خود شدند.

در واکنشی مشابه، کسبه نجف‌آباد استان اصفهان هم پلمب حکومتی مغازه‌هایشان را شکستند.

از سوی دیگر، تجمعات و اعتراضات دانشجویی نیز با وجود نیمه تعطیل بودن شماری از دانشگاه‌ها در روز پنج‌شنبه ادامه یافت.

دانشجویان دانشگاه رسام کرج تجمع کردند و شعارهایی از جمله «زن زندگی آزادی» و «نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه» سر دادند.

در دانشگاه آزاد قم هم دانشجویان در برنامه سخنرانی امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی، رییس بنیاد شهید در این دانشگاه شعار «سیستم فاسد نمی‌خوایم،‌ مهمون قاتل نمی‌خوایم» سر دادند.

«امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» از دیگر شعارهای دانشجویان در بدرقه قاضی‌زاده‌ هاشمی بود.

روز ۱۷ آذر همچنین دانشجویان دانشکده روان‌شناسی دانشگاه علامه در بیانیه‌ای با اشاره به انتقال ملیکا قراگوزلو، دانشجوی این دانشگاه به بیمارستان روان‌پزشکی امین‌آباد و ضرب و جرح او «هم‌دستی نهاد روان‌شناسی با سرکوب» را محکوم کردند.

این دانشجویان در بیانیه خود تاکید کردند: «از سکوت استادان، روان‌شناسان و مشاوران بیزاریم.»

جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر هم درباره وقایع روز دانشجو در این دانشگاه اعلام کردند: «از مقابل چشمانمان، دوستانمان را ربودند و هیچ‌ یک از نیروهای به اصطلاح حراست، ککش هم نگزید.»

بر اساس بیانیه دانشجویان خواجه‌نصیر، از ۱۵ آذر تاکنون، هفت تن از دانشجویان ربوده و دستگیر شده‌اند.

در سه روز گذشته تعداد زیادی از مردم معترض به دور اخیر اعتصابات سراسری پیوستند. علاوه بر اعتراض و تجمع در دانشگاه‌ها و خیابان‌ها، کسبه و بازاریان شمار زیادی از شهرهای مختلف ایران هم در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر مغازه‌های خود را بستند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید