پوتین: جنگ اوکراین طولانی خواهد بود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، پیش‌بینی کرد که تهاجم کشورش به اوکراین «طولانی» خواهد بود. پوتین همچنین توسل به سلاح‌های هسته‌ای را در دفاع از روسیه رد نکرد.

پوتین که روز چهارشنبه از طریق ویدیو-کنفرانس در شورای حقوق بشر روسیه، سازمانی کاملا تابع کرملین شرکت کرد، گفت: «ما دیوانه نشده‌ایم. می‌دانیم سلاح‌های هسته‌ای چیست.»

در حالی که در ماه‌های اخیر مقام‌های روسیه چندین بار تهدید به استفاده از چنین سلاح‌هایی کرده بودند، پوتین تاکید کرد که این سلاح‌ها «وسیله دفاعی» بوده و برای «حمله تلافی‌جویانه» در نظر گرفته شده است.

او تاکید کرد: «اگر ضربه خوردیم، در پاسخ ضربه می‌زنیم.»

رییس‌جمهوری روسیه ادامه داد که با وجود این، با توجه به رویارویی روسیه و غرب در زمینه جنگ اوکراین، «تهدید جنگ هسته‌ای در حال افزایش است».

او مسوولیت این وضعیت را بر عهده آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها گذاشت.

اما ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چند ساعت از سخنان پوتین بعد گفت: «هر گونه صحبت ساده درباره سلاح‌های هسته‌ای کاملا غیرمسوولانه است.»

همچنین اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، اعلام کرد که جامعه بین‌الملل برای روسیه «خط قرمزی کشیده است».

او در مصاحبه‌ای با رسانه‌های آلمانی و فرانسوی گفت: «در حال حاضر یک چیز تغییر کرده: روسیه تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای را متوقف کرده است.»

پوتین اما در سخنرانی روز چهارشنبه خود بار دیگر حمله‌ای را که بیش از ۹ ماه پیش آغاز کرده، توجیه کرد و گفت: «البته، این یک روند طولانی است.»

«عملیات نظامی ویژه» روسیه (نامی که این کشور بر تجاوز نظامی خود گذاشته است) در اواخر فوریه آغاز شد و قرار بود با پیروزی فوری به پایان برسد اما ارتش اوکراین روسیه را مجبور کرد در بهار از منطقه کی‌یف و سپس در پاییز از چندین منطقه دیگر اوکراین عقب‌نشینی کند.

رییس‌جمهوری روسیه اما تاکید کرد «ظهور سرزمین‌های جدید» یک «نتیجه مهم برای روسیه» است.

او با اشاره به منطقه دریایی آزوف که با بخشی از جنوب غربی روسیه و جنوب شرقی اوکراین هم‌مرز است، گفت: «دریای آزوف به یک دریای داخلی تبدیل شده است. این یک مساله جدی است.»

پوتین در سپتامبر ادعا کرده بود چهار منطقه اوکراین را به روسیه الحاق کرده است؛ این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، کنترل روسیه در آنجا جزیی است و درگیری‌های روزانه با ارتش اوکراین ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.