تحصن و تجمع روز دانشجو در دانشگاه‌های ایران؛ حمله ماموران با گلوله‌های ساچمه‌ای و پینت‌بال

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران چهارشنبه شانزدهم آذر به مناسبت روز دانشجو در چندین دانشگاه تجمع و تحصن اعتراضی برگزار کردند. این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از حمله نیروهای امنیتی و یگان ویژه با گلوله‌های ساچمه‌ای و پینت‌بال به دانشجویان معترض در دانشگاه‌های مختلف است.

در تهران، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با برگزار کردن تجمع اعتراضی مقابل نیروهای بسیج شعار دادند: «صدای عرعر اومد، بسیجی صداش در اومد ...»

همچنین «کردستان کردستان، گورستان فاشیستان» و «ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید» از دیگر شعارهای سر داده شده در این دانشگاه بود.

دانشجویان دانشکده ادبیات و زبان خارجه علامه طباطبایی تهران هم تجمع کردند و شعارهایی از جمله «دانشجو کارگر،‌ اتحاد اتحاد» و «دانشگاه امنیتی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سر دادند.

همچنین ماموران امنیتی دانشجویان دانشگاه بهشتی در تهران را تهدید کردند و حراست دانشگاه فردوسی در مشهد نیز به دانشجویان حمله کرد.

نیروهای حراست اما از تجمع دانشجویان وارد شده به دانشگاه سوره در تهران هم جلوگیری کردند و با بستن در، مانع ورود دیگر دانشجویان به دانشگاه شدند.

بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از دانشجویان این دانشگاه در داخل آن محصور شدند.

تجمع دانشجویان در پردیس مرکزی دانشگاه تهران، با وجود یورش نیروهای حراست و لباس شخصی ادامه یافت.

همچنین دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس با شعار «با خون ما نوشتید، مهسا رو ما نکشتیم» و دانشجویان دانشگاه خواجه‌ نصیر نیز با شعار «دانشجوی آزاده، راهت ادامه داره» تجمع کردند.

دانشگاه علوم تحقیقات دانشگاه آزاد و دانشگاه آزاد تهران شمال هم از دیگر دانشگاه‌هایی بودند که به صحنه اعتصاب و اعتراض دانشجویان تبدیل شدند.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان هم در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان اعتصاب و از حضور در دانشگاه خودداری کردند.

همزمان با روز دانشجو، امیرحسین مرادی و علی یونسی، دانشجویان زندانی شریف، در پیامی، ضمن اعلام همبستگی با خیزش سراسری مردم ایران نوشتند: «ما شراره‌های خورشید آزادی را که در دل تاریک‌ترین شب وطن عزم طلوع کرده است، از پشت دیوارهای سنگی زندان اوین می‌بینیم.»

همزمان با این تحصن‌ها و اعتصاب‌ها اما حضور مقام‌های دولتی در دانشگاه‌ها نیز واکنش منفی دانشجویان را برانگیخته است.

روز سه‌شنبه ۱۵ آذر نیز در حالی که علیرضا زاکانی، شهردار تهران، برای سخنرانی در مراسمی به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه صنعتی شریف تهران رفته بود، دانشجویان این دانشگاه در حضور او شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

همچنین در جریان سخنرانی زاکانی، دانشجویان چندین بار به اظهارات او در دفاع از خودش و جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند.

در ماه‌های اخیر دانشگاه شریف یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات دانشجویی در ایران بوده و حکومت بارها با مداخله در این دانشگاه، برای سرکوب معترضان تلاش کرده است.

همچنین به تازگی رسول جلیلی، رییس دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد تعداد کارکنان حراست این دانشگاه با جذب نیرو از یک شرکت امنیتی خصوصی، افزایش پیدا کرده‌اند و گزار‌ش‌ها حاکی است که جمهوری اسلامی از این نیروها در دیگر دانشگاه‌ها از جمله صنعتی امیر‌کبیر هم استفاده می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

آستانه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید