اسد مایل به دیدار با اردوغان نیست؛ سوریه خواست روسیه را برای میانجی‌گری رد کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه خبر داد که بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، مایل به دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نیست و در برابر تلاش‌های روسیه برای میانجی‌گری بین دو دولت، مقاومت می‌کند.

با گذشت بیش از یک دهه از آغاز جنگ داخلی سوریه، رییس دولت این کشور بر حمایت دولت اردوغان از شورشیان مسلح مخالف خود تاکید دارد و به گفته دیپلمات‌های سوری، حاضر به گفت‌وگو با او نیست.

اما دو منبع آگاه ترک از جمله یک مقام ارشد به رویترز گفته‌اند همه چیز برای دیدار نهایی بین رهبران دو کشور فراهم است.

دولت اردوغان پیش از این با حمایت از شورشیان مسلحی که برای سرنگونی بشار اسد تلاش می‌کردند، رهبر سوریه را به تروریسم دولتی متهم کرده و گفته بود تلاش برای رسیدن به صلح نمی‌تواند تحت حکومت اسد ادامه یابد.

از سوی دیگر، بشار اسد گفته است این ترکیه است که با حمایت از جنگجویان مخالف، از جمله گروه‌های اسلام‌گرا و انجام حملات نظامی مکرر در شمال سوریه، از تروریسم حمایت می‌کند.

اردوغان پیش از این و در دیدار با عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر، تاکید کرده بود نمی‌تواند با رهبری که در یک کودتا به قدرت رسیده است، ملاقات کند اما یک هفته پس از آن، با تاکید بر این که «در سیاست نمی‌توان کینه‌ داشت»، تغییر موضع داد.

با وجود پیشینه این درگیری‌ها، اردوغان در حالی برای دیدار با بشار اسد اعلام آمادگی کرده است که دولت او قصد دارد عملیات نظامی دیگری را علیه احزاب کُرد در سوریه انجام دهد.

روسیه که پیش از این به بشار اسد کمک کرده بود تا جریان جنگ داخلی را به نفع خود تغییر دهد، اکنون برای آغاز ارتباط سیاسی میان دولت ترکیه و سوریه میانجی شده و اعلام کرده است به دنبال پایان دادن تقابل میان رهبران دو کشور است. مذاکراتی احتمالی که در گفت‌وگوی رویترز با سه منبع آگاه از موضع دمشق، از سوی اسد رد شده است.

دو تن از این سه منبع همچنین اعلام کردند دمشق معتقد است چنین نشستی می‌تواند منجر به تقویت آرای اردوغان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در سال آینده شود؛ به خصوص اگر هدف آنکارا، بازگرداندن ۳/۶ میلیون پناهجوی سوری از ترکیه باشد.

به گفته یکی از این منبع، رویکرد دولت بشار اسد به این مذاکرات در چنین زمانی این است که «چرا به اردوغان یک پیروزی مجانی تقدیم کنیم» و بنابراین، «هیچ روابط نزدیکی تا قبل از انتخابات ترکیه با رییس‌جمهوری این کشور برقرار نخواهد شد».

یکی از این سه دیپلمات همچنین به رویترز گفت که سوریه چنین نشستی را در صورتی که «هیچ‌چیز مشخصی نداشته باشد، بی‌فایده می‌بیند».

به گفته او، آن‌چه سوریه می‌خواهد «خروج کامل نیروهای نظامی ترکیه» از خاک این کشور است.

این درخواست در حالی تکرار شده است که مقامات ترکیه از آمادگی ارتش خود برای تهاجم زمینی به شمال سوریه خبر داده‌اند؛ جایی که قبلا هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی آنکارا قرار گرفته بود.

دولت ترکیه همچنین اعلام کرد آماده مذاکره با دمشق درباره شرایط انتقال و بازگرداندن جنگجویان کُرد سوری ی‌پ‌گ و پناهندگان به «مناطق امن» است.

مقامات ترکیه معتقدند دیدار اسد و اردوغان ممکن است در آینده نه چندان دور امکان‌پذیر باشد و ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه نیز به آرامی مسیر را برای این امر آماده می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید