لاپید از رهبران جهان خواست مانع طرح پرونده اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری شوند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۹

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد یائیر لاپید، نخست‌وزیر این کشور، از رهبران جهان خواست تا از پیشنهاد تشکیلات خودگردان فلسطینی در سازمان ملل متحد برای دریافت نظر مشورتی دیوان بین‌المللی دادگستری درباره «اشغال» کرانه باختری رود اردن از سوی اسرائیل جلوگیری کنند.

در نامه‌ای که لاپید به سران ۵۰ کشور جهان، از جمله سران بریتانیا و فرانسه ارسال کرده، از آنها خواسته است تا با وارد آوردن فشار به تشکیلات خودگردان فلسطینی، جلوی قطعنامه‌ای که این پیشنهاد را مطرح می‌کند، بگیرند.

فلسطینیان قصد دارند با مطرح کردن این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پرونده اسرائیل را به دیوان بین‌المللی دادگستری که عالی‌ترین نهاد قضایی سازمان ملل متحد و مستقر در لاهه هلند است، ببرند.

یک سخنگوی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، در واکنش به این نامه لاپید، این تلاش اسرائیل را «محکوم به شکست» دانست.

این قطعنامه که در اوایل نوامبر از سوی یک کمیته سازمان ملل متحد به تصویب رسید، از دیوان بین‌المللی دادگستری می‌خواهد فورا در مورد «اشغال طولانی‌مدت، شهرک‌سازی و الحاق سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل» که به گفته این قطعنامه، حق تعیین سرنوشت فلسطینیان را نقض می‌کند، بررسی کند.

اسرائیل کرانه باختری و اورشلیم شرقی را در جنگ سال ۱۹۶۷ تصرف کرد.

لاپید اما در نامه خود که نسخه‌ای از آن برای رسانه‌ها ارسال شده، نوشت: «این قطعنامه نتیجه تلاشی هماهنگ برای جدا کردن اسرائیل، بی‌اعتبار کردن نگرانی‌های امنیتی مشروع ما و مشروعیت‌زدایی از موجودیت ماست.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت وضعیت سرزمین مورد مناقشه باید منوط به مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطینیان باشد.

او در ادامه گفت که ارجاع این موضوع به دیوان بین‌المللی دادگستری «تنها به سود افراطگرایان خواهد بود».

نبیل ابورودینه، سخنگوی محمود عباس گفت: «ما مطمئن هستیم رهبران جهان که همیشه پای آرمان عادلانه ما ایستاده‌اند از مواضع خود عقب‌نشینی نخواهند کرد.»

مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینیان که تحت حمایت آمریکا برگزار می‌شد در سال ۲۰۱۴ متوقف شد. اعضای ارشد دولت ائتلافی احتمالی آینده اسرائیل پیشتر با تشکیل دولت فلسطین مخالفت کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید