نقض حقوق ایرانیان در ورزشگاه‌های قطر در همکاری اطلاعاتی با جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، مسوولان قطری در ورزشگاه محل بازی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی و ولز، با ایرانیانی که با پرچم و نمادهای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران به استادیوم رفته‌ بودند، برخورد کردند.

بر اساس گزارش‌ها، ماموران حراست داخل ورزشگاه، در نقش «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی ظاهر شده و پرچم‌های نشان‌دهنده شعار «زن زندگی آزادی» و «شیر و خورشید» را از میان هواداران جمع کردند و از دست آنها گرفتند.

در یک مورد زنی که با نوشتن شعار «زن زندگی آزادی» روی بدنش قصد ورود به ورزشگاه را داشت، در ویدیویی می‌گوید که مامورها مجبورش کرده‌اند «زن زندگی آزادی» را از روی سینه‌ خود پاک کند.

زن دیگری نیز می‌گوید که طرفداران جمهوری اسلامی به او که پلاکارد در دست داشته، حمله کرده‌اند.

ویدیوی دیگری نیز به ایران‌اینترنشنال رسیده که در آن ماموران قطری دو تماشاچی مرد که تی‌شرت «زن زندگی آزادی» را پوشیده بودند، متوقف کردند.

در دیدار نخست تیم جمهوری اسلامی مقابل انگلستان نیز تصاویری منتشر شدند که نشان می‌دادند مسوولان قطری با تماشاگری که پرچم شیر و خورشید را با خود به ورزشگاه برده بود، برخورد کردند.

از سوی دیگر یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال می‌گوید به تعدادی تبعه و کارگر خارجی در قطر، پرچم جمهوری اسلامی داده شده تا به تشویق این تیم بپردازند.

سامان دیان، یکی از هواداران فوتبال، از محل برگزاری دیدار جمهوری اسلامی با ولز به ایران‌اینترنشنال می‌گوید: «در ورودی ورزشگاه به دلیل لباسم که روی آن نوشته بود آزادی ایران، از من عکس گرفتند و به یک گروه واتس‌اپی فرستادند و بعد از استعلام، مرا به اتاقی بردند و لباسم را در آوردند.»

این هوادار فوتبال در ادامه می‌گوید: «هوادارن حاضر در ورزشگاه دستچین شده بودند. حتی افرادی از دیگر ملیت‌ها هم برای تشویق تیم جمهوری اسلامی آورده شده بودند.»

ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران، یک‌شنبه هشتم آبان، نگرانی حکومت جمهوری اسلامی را از پوشش آزادانه اخبار مرتبط با تیم فوتبال جمهوری اسلامی در جریان جام جهانی قطر ابراز کرد و در جلسه هیات دولت، به وزارت امور خارجه دستور داد در تعامل با مسوولان قطری، در این رویداد مهم ورزشی از بروز مشکلات احتمالی برای جمهوری اسلامی پیشگیری کند.

در همین حال مسوولان قطری برگزاری مسابقات محدودیت‌هایی برای خبرنگاران قائل شدند و به درخواست جمهوری اسلامی، به خبرنگاران ایران‌اینترنشنال اجازه حضور در قطر ندادند.

در پی این محدودیت‌ها و نقض اصول آزادی بیان و اطلاع‌رسانی، کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران با نقل قول توییت ایران‌اینترنشنال درباره اقدام دولت قطر در لغو ویزای خبرنگاران بخش ورزشی این تلویزیون برای سفر به این کشور و پوشش بازی‌های جام جهانی فوتبال نوشت: «مقام‌های قطر باید روی فوتبال تمرکز کنند نه سرکوب آزادی مطبوعات.»

از سوی دیگر، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت که تهدید جمهوری اسلامی علیه ایران‌اینترنشنال و فشار حکومت ایران بر قطر برای منع ورود روزنامه‌نگاران این شبکه به منظور پوشش جام جهانی فوتبال «متاسفانه تعجب‌آور نیست».

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید