اعتصاب گسترده در روز پنج‌شنبه؛ از مشهد تا شهرهای کُردنشین، کسبه مغازه‌های خود را بستند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

در پاسخ به فراخوان‌های اعتصاب، روز پنج‌شنبه سوم آذر، کسبه و بازاریان ده‌ها شهر ایران مغازه‌های خود را تعطیل کردند. کارگران شرکت نیرومحرکه قزوین هم دست از کار کشیده و تجمع کردند.

روز سوم آذر، کسبه و بازاریان شهرهای دزفول، سمیرم، مشهد، اشنویه، نقده، ثلاث‌باباجانی، سردشت، ارومیه، قروه، سرپل‌ذهاب، سقز، جوانرود، بانه،‌ پیرانشهر، سنندج، کامیاران، بوکان و ... به اعتصابات سراسری پیوستند.

واحدهای صنعتی و ساختمانی

اتحادیه آزاد کارگران خبر داد کارگران شرکت نیرومحرکه واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان دست به اعتصاب و تجمع زدند.

انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان هم با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از خواسته‌های مردم، خواهان محاکمه عاملان و آمران قتل کارگران معترض و توقف سریع کشتار مردم در خیابان‌ها شدند.

استان خوزستان؛ دزفول

بازاریان و کسبه شهر دزفول، با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند.

استان اصفهان؛ سمیرم

در شهر سمیرم، شماری از کسبه و بازاریان با بستن مغازه‌های خود به اعتصاب سراسری پیوستند.

استان خراسان رضوی؛ مشهد

کسبه و بازاریان شهر مشهد در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران و محکوم کردن کشتار معترضان در شهرهای کردنشین، اعتصاب کردند.

استان کرمانشاه؛ جوانرود، ثلاث‌باباجانی، سرپل‌ذهاب

در ثلاث‌باباجانی، شماری از کسبه و بازاریان با بسته نگاه داشتن مغازه‌های خود، اعتصاب را ادامه دادند.

کسبه سرپل ذهاب با بستن مغازه‌های خود به اعتصاب گسترده و سراسری پیوستند.

در جوانرود که طی روزهای اخیر یکی از کانون‌های اصلی درگیری و سرکوب اعتراضات شهرهای کردنشین بود نیز کسبه با بسته نگه داشتن مغازه‌های خود، اعتصاب کردند.

استان آذربایجان‌غربی؛ مهاباد، اشنویه سردشت، نقده، ارومیه، بوکان

در شهر مهاباد بازاریان و کسبه با بستن مغازه های دست به اعتصاب زدند.

در شهر اشنویه، بازاریان همچون روزهای گذشته اعتصاب کرده و مغازه‌های خود را بسته نگاه داشتند.

بازاریان شهر نقده با بستن مغازه‌های خود در روز پنج‌شنبه به اعتصاب سراسری پیوستند.

در شهر سردشت نیز شماری از کسبه و بازاریان مغازه‌های خود را بسته نگه داشته و اعتصاب کردند.

در شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان‌ غربی، کسبه و بازاریان با بستن مغازه‌های خود به اعتصاب سراسری پیوسته و از خیزش انقلابی مردم ایران حمایت کردند.

از سوی دیگر، در حالی‌ که کسبه و بازاریان بوکان اعتصاب کرده‌اند، گزارش‌ها حاکی از این است که تعدادی بالگرد در ارتفاع پایین بر فراز این شهر در حال پرواز هستند.

استان کردستان؛ سنندج، پیرانشهر، کامیاران، قروه، سقز، بانه، مریوان

در شهر مریوان، کسبه و بازاریان با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند.

بازاریان شهر سقز که محل زندگی مهسا امینی و آغازگر تجمعات اعتراضی در هفته‌های اخیر بوده است، دست به اعتصاب زدند.

در شهر قروه استان کردستان نیز کسبه و بازاریان با بستن مغازه‌های خود به اعتصاب پیوستند.

کسبه شهر بانه‌ که از ابتدای خیزش انقلابی مردم ایران بارها دست به اعتصاب زده‌اند، روز پنج‌شنبه نیز مغازه‌های خود را بسته نگاه داشتند.

کسبه پیرانشهر به‌ عنوان یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات در روزهای اخیر که تعداد زیادی از شهروندانش کشته و زخمی شدند، اعتصاب خود را در این روز ادامه دادند.

در کامیاران هم که در روزهای گذشته گزارش‌ها و ویدیوهای فراوانی از اعتراض و مقاومت مردم آن منتشر شده است، کسبه و بازاریان اعتصاب کرده و مغازه‌هایشان را بسته نگاه داشتند.

در سنندج هم کسبه و بازاریان با بسته نگه داشتن مغازه‌های خود اعتصاب و علیه کشتار مردم شهرهای کردنشین ایران اعتراض کردند.

در روزهای گذشته، جوانان محلات تهران و مرکز همکاری احزاب کردستان، در کنار دیگر گروه‌ها از مردم ایران خواستند تا کسب و کار خود را تعطیل کنند و برای حمایت از مردم شهرهای کردنشین، روز پنج‌شنبه سوم آذر به خیابان‌ها بیایند.

فراخوان‌های اعتصاب و اعتراض در راستای کشتار معترضان ایرانی در شهرهای کردنشین به‌دست نیروهای سرکوب‌گر منتشر شده است؛ سرکوبی که در هفته جاری شدت گرفت و شهرهای بوکان، جوانرود، مریوان، مهاباد، پیرانشهر و ... را به کانون اصلی درگیری‌ها تبدیل کرد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز ۲۴ آبان تا دوشنبه ۳۰ آبان و تنها در یک هفته، دست‌کم ۴۲ نفر از مردم معترض مناطق کردنشین ایران به دست نیروهای سرکوب‌گر جمهوری اسلامی کشته شدند.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید