پارلمان اروپا روسیه را کشور حامی تروریسم اعلام کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

پارلمان اروپا روز چهارشنبه با تصویب متنی، روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی و اعلام کرد که حملات نظامی مسکو به اهداف غیرنظامی مانند زیرساخت‌های انرژی، بیمارستان‌ها، مدارس و پناهگاه‌ها ناقض قوانین بین‌المللی است.

اندکی بعد از این اقدام، وب‌سایت پارلمان اروپا هدف حمله سایبری قرار گرفت و به مدت چند ساعت از دسترس خارج شد. رییس پارلمان اروپا این حمله را به هکرهای وابسته به روسیه نسبت داد.

این تصمیم پارلمان اروپا در حالی صورت می‌گیرد که روسیه در روزهای اخیر همزمان با فصل سرما حملات خود را به زیرساخت‌ها و اهداف غیرنظامی در اوکراین شدت بخشیده است.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به تصمیم پارلمان اروپا گفت: «من پیشنهاد می‌دهم پارلمان اروپا به عنوان حامی حماقت معرفی شود.»

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، با استقبال از این تصمیم پارلمان اروپا گفت: «روسیه باید در همه سطوح منزوی شده و مجبور به پاسخگویی شود تا به سیاست طولانی تروریسم خود در اوکراین و سایر نقاط جهان پایان دهد.»

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست برای جلوگیری از حمله‌های موشکی روسیه به اهداف غیرنظامی در اوکراین اقدام کند.

زلنسکی پیش‌تر از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته بود روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی کنند.

تصمیم پارلمان اروپا بیشتر جنبه نمادین دارد، زیرا اتحادیه اروپا برای اجرای این تصمیم چارچوب قانونی لازم را ندارد. با این حال، تا کنون پارلمان‌های چهار کشور لیتوانی، لتونی، استونی و لهستان روسیه را کشور حامی تروریست شناخته‌اند.

دولت آمریکا نیز تا کنون از شناسایی روسیه به عنوان کشور حامی تروریست خودداری کرده است. آمریکا در حال حاضر چهار کشور ایران، کوبا، کره شمالی و سوریه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده و علاوه بر اعمال محدودیت‌های مالی، صادرات اسلحه به این کشورها را ممنوع کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها