انتشار فراخوان‌ها برای یاری‌ مردمی به معترضان مهاباد در برابر حمله‌ نیروهای حکومتی

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۹

در پی گزارش‌ها از حمله سنگین نیروهای امنیتی به معترضان در مهاباد و شنیده شدن صدای ممتد تیراندازی در این شهر، کنشگران در فراخوان‌هایی از همه مردم ایران خواستند به یاری مردم مهاباد بشتابند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که در چند منطقه مهاباد صدای ممتد تیراندازی شنیده می‌شود و گزارش‌ها از جو شدید امنیتی و قطعی اینترنت و برق در برخی نقاط این شهر حکایت دارد. هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان و مجروحان در دست نیست.

تصویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد مردم مهاباد در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، برای مقاومت در برابر ماموران سرکوب در خیابان سنگر ایجاد کرده و پناه گرفته‌اند.

همزمان با انتشار اخبار سرکوب خونین خیزش انقلابی مهاباد، گروهی از ایرانیان ساکن واشینگتن نیمه شب در مقابل کاخ سفید تجمع کرده و خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از سرکوب خشونت‌بار مردم مهاباد شدند.

مسیح علی‌نژاد با انتشار عکسی از سنگربندی مردم در خیابان‌های مهاباد هشدار داد خشونت‌ سرکوبگران بیشتر شده و آمار کشته‌های شهر افزایش یافته است. او از همه مردم ایران خواست یک‌شنبه ۲۹ آبان برای حمایت از مردم مهاباد، به خیابان‌ها بیایند تا فشار حکومت بر این شهر کاهش یابد.

علی کریمی نیز در اینستاگرام با انتشار فراخوان فوری از مردم همه شهرهای ایران خواست به یاری هم‌وطنان معترض خود در مهاباد بشتابند.

سازمان حقوق بشری هەنگاو نیز در پیامی اعلام کرد: «جمهوری اسلامی کمر به قتل‌عام دیگری در کردستان بسته این بار سکوت نکنید، صدای مهاباد باشید.»

در همین حال، سرکوب خونین اعتراضات در سایر شهرهای کردنشین نیز همچنان ادامه دارد.

طبق ویدیوهای ارسال‌شده برای ایران اینترنشنال، در شامگاه ۲۸ آبان نیروهای سرکوبگر با ماشین‌های شخصی وارد ویلاشهر سنندج شده و به سمت خانه‌های مردم تیراندازی ‌کردند. این نیرو‌ها لباس شخصی بوده و ماسک سفید زده بودند.

همچنین مخاطبان با ارسال ویدیوهایی به ایران اینترنشنال گفتند که لباس شخصی‌ها و ماموران امنیتی شامگاه شنبه با هجوم به چند شهرک در سنندج از جمله شهرک‌های ویلاشهر و بهاران، شیشه‌های چند ساختمان را شکستند و اموال عمومی را تخریب کردند.

با وجود سرکوب‌ها خشونت‌بار نیروهای جمهوری اسلامی، خیزش مردمی در شهرهای کردنشین به طور گسترده ادامه دارد. ویدیوهای ارسال‌شده برای ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز شنبه ۲۸ آبان، مردم معترض پیرانشهر به خیابان آمده و با روشن کردن آتش، خیابان‌ها را بستند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال همچنین حاکی از برگزاری تجمع اعتراضی در روستانی کانی‌ ره‌ش بوکان در شامگاه شنبه است. در این تجمع که زنان حضور پررنگی داشتند شعارهایی از جمله «شهید نمی‌میرد» و «ژن ژیان ئازادی» سردادند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید