ادامه واکنش‌های گسترده به «کودک‌کشی» جمهوری اسلامی در پی کشته شدن کیان پیرفلک

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

واکنش‌های گسترده به کشته شدن کیان پیر فلک، کودک ۹ ساله‌ای که در جریان خیزش این شهر کشته شد، ادامه دارد و چهره‌های مختلف جان باختن کیان را سندی دیگر از کودک‌کشی جمهوری اسلامی خوانده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در توییتی نوشت: «به یاد خانواده کیان هستم. کیان ۹ ساله وقتی نیروهای امنیتی خودروی خانواده‌اش را گلوله‌باران کردند کشته شد. به پیگیری‌های خود برای پاسخگو کردن عوامل کشته شدن کیان و بسیاری دیگر از ایرانیان شجاع ادامه خواهیم داد.»

یونیسف در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از کشته شدن ۵۸۰ کودک در خاورمیانه از ابتدای سال ۲۰۲۲ و کشته شدن حدود ۵۰ کودک در خیزش سراسری ایران، کشته شدن کیان پیرفلک را «جدیدترین نمونه وحشتناک» از این موارد خواند.

شاهزاده رضا پهلوی در توییترش با انتشار ویدیوی سخنان مادر کیان پیرفلک در مراسم خاکسپاری فرزندش نوشت: «فریاد امروز مادر کیان، برآمده از عزم راسخ ملتی متحد است: ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم.»

او افزود: «خامنه‌ای کودک‌کش برای همه جنایاتش، به‌ویژه قتل کیان‌ و ده‌ها کودک دیگر حساب سختی پس خواهد داد.»

از سوی دیگر، رخشان بنی‌اعتماد،‌ کارگردان سینما با انتشار ویدیویی بدون حجاب در اینستاگرام به کشتار کودکان به دست ماموران سرکوب حکومت اعتراض کرد و گفت: «خشونت شما پایانی ندارد.»

بنی‌اعتماد گفت: «سرتاسر این سرزمین خون جوانان و بچه‌های مثل گنجشک‌های پرپرشده همه‌جا ریخته. امیدوارم و فقط امیدوارم مرگ کیان ۹ ساله معصوم تا ابد تا ابد خواب را از چشمانتان بگیرد.»

پس از آنکه شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی در برنامه مسابقه تلفنی ویدیویی از کیان پیرفلک پخش کرد و این اقدام موجب گریه کیمیا گیلانی مجری این برنامه شد، گیلانی با انتشار این ویدیو و پستی در صفحه اینستاگرامش از اجرا در صداوسیما کناره‌گیری کرد.

زینب مولایی‌راد، مادر کیان پیرفلک، در مراسم خاکسپاری فرزندش در جمع هزاران نفر گفت حمله به خودروی آنها کار تروریست‌ها نبوده و ماموران حکومتی ماشین‌شان را به رگبار بسته‌اند.

مادر کیان با تاکید بر اینکه «نگویید کسی که شلیک کرده تروریست بوده» و «جمهوری اسلامی دروغ می‌گوید»، گفت: «همان‌ها که به بچه‌ام تیر زدند و خودروی ما را به رگبار بستند، همان‌ها هم فرزند کوچک‌ترم را بردند داخل هلال‌احمر.»

عموی کیان پیرفلک نیز در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد چهار بار تاکید کرد واقعیت همان چیزی است که مادر کیان در جمع هزاران نفر گفته است.

با این حال، رسانه‌های جمهوری اسلامی با انتشار فهرستی از صفحاتی که مادر کیان پیرفلک آن‌ها را در اینستاگرام دنبال می‌کند، از جمله صفحه رادیوی ایران اینترنشنال، اعتراض او به کشته شدن پسرش با گلوله ماموران را به تاثیرپذیری از این صفحات منتسب کرده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران اما در گزارش آماری جدید خود شمار کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را دست‌کم ۳۴۲ تن، از جمله ۴۳ کودک و ۲۶ زن اعلام کرد.

در این آمار، قربانیان حملات نیروهای امنیتی به مردم معترض ایذه در جریان اعتراضات شامگاه ۲۵ آبان لحاظ نشده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید