کره شمالی یک موشک بالستیک قاره‌پیما با قابلیت رسیدن به آمریکا پرتاب کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

ژاپن خبر داد کره شمالی یک موشک بالستیک قاره‌پیما پرتاب کرده است. یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن، گفت که این موشک قابلیت رسیدن به آمریکا را نیز دارد. ایالات متحده، پرتاب این موشک را محکوم کرد و دولت کره جنوبی دستور اقدامات بازدارنده قوی‌تر، صادر کرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت که ایالات متحده با شرکای خود مشورت خواهد کرد. همچنین به گفته یک مقام کاخ سفید، کاملا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا که در بانکوک، پایتخت تایلند به سر می‌برد، نشستی را با رهبران ژاپن، کره جنوبی، کانادا، استرالیا و نیوزلند برگزار کرده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، مرداد ماه گفته بود کشورش برای هر گونه درگیری نظامی با آمریکا آماده است و می‌تواند برای این کار، تسلیحات هسته‌ای خود را به کار گیرد.

همچنین پارلمان کره شمالی به تازگی قانونی را به تصویب رساند که مشخص می‌کند پیونگ‌‌یانگ در چه مواقعی می‌تواند برای حفاظت از دارایی‌های استراتژیک خود از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

کره شمالی روز پنج‌شنبه نیز یک موشک بالستیک دیگر شلیک کرد که در سواحل این کشور و در جهت دریای ژاپن (دریای شرقی) سرنگون شد.

شلیک این موشک واکنشی به نشست روز یک‌شنبه روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی و نخست‌وزیر ژاپن بود.

کره شمالی پیش از این و در روز ۱۸ آبان هم یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی آزمایش کرده بود.

این کشور همچنین روز ۱۲ مهر یک موشک بالستیک را از سواحل شرقی خود شلیک کرد که برای اولین بار در پنج سال گذشته، بر فراز ژاپن پرواز کرد.

قطعنامه‌های سازمان ملل، کره شمالی را از آزمایش چنین موشک‌هایی منع کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید