تداوم خیزش انقلابی و اعتصاب دانشجویان در بیش از ۱۵ دانشگاه کشور در روز چهارشنبه

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

دانشجویان بیش از ۱۵ دانشگاه کشور همزمان با اعتصاب‌های گسترده اصناف و در تداوم خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، روز ۲۵ آبان در دانشگاه‌های مختلف تحصن کردند. آنان از رفتن به سر کلاس‌های درس سر باز زدند. در مدرسه‌ها نیز دانش‌آموزان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

روز چهارشنبه و در دومین روز از فراخوان‌های سه روزه اعتراض و اعتصاب در سومین سالگرد آبان خونین ۹۸، دانشگاه‌های مختلف ایران مبدل به صحنه اعتراض شدند.

گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند با استقرار نیروهای انتظامی در اطراف دانشگاه تبریز، جو امنیتی در اطراف این دانشگاه برقرار شده است.

ویدیوی دیگری که به ایران‌اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، تصاویر علی خامنه‌ای را پاره می‌کنند.

دانشجویان دانشگاه چمران اهواز اما تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار دادند: «ما اومدیم دوباره، آبان ادامه داره»، «هیز تویی هرزه تویی، دختر آزاده منم» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه».

دانشجویان دانشکده پزشکی شیراز هم در تجمع اعتراضی خود رو به بسیجی‌ها شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس تهران در حرکتی اعتراضی تعدادی از جملات کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، آبان ۹۸ و شعارهای مردم را روی پوسترهایی روی دیوار نصب کردند و برخی از این دانشجویان، موهای خود را نیز بریدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان این دانشگاه در تجمع خود همچنین شعارهایی چون «نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه» سر دادند.

اعتراضات دانشجویان دانشگاه کردستان در سنندج به شب کشیده شد و ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان دانشگاه کردستان با مقاومت در برابر نیروهای امنیتی شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و «توپ تانک مسلسل، زیر عبای رهبر».

دانشجویان علوم پزشکی کردستان هم به یاد ارشاد رحمانیان، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ تجمع کردند و شعارهایی از جمله «بی‌طرفی، بی‌شرفی»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «ژن ژیان ئازادی» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه کردستان همچنین در تجمع خود شعارهایی چون «‌امسال سال خونه سید‌علی سرنگونه» و «‌مرگ بر دیکتاتور» دادند.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز از تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با شعار «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» خبر داد.

در دانشگاه تربیت مدرس تهران نیز دانشجویان با سر دادن شعار «آزادی» و در دست داشتن پلاکاردهای «زن زندگی آزادی» تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر با شعار «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل می‌شه» تجمع کردند.

از سوی دیگر معاون دانشجویی دانشگاه علامه‌ طباطبایی گفت: «در وقایع شب گذشته (سه‌شنبه) خوابگاه دخترانه سلامت، دو دانشجو مصدوم شدند».

او گفت این احتمال وجود دارد که نیروهای امنیتی در بیرون از خوابگاه، از گاز اشک‌آور و تفنگ ساچمه‌ای استفاده کنند و گاز اشک‌آور با وزش باد به خوابگاه وارد شود.

ویدیویی هم از اعتراضات دانش‌آموزی به ایران‌اینترنشنال رسیده است که بر اساس آن، پسران دانش‌آموز در تهران با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند.

در ویدیویی دیگر، دختران دانش‌آموز در شهر شیراز به خیابان آمده‌ و شعار «زن زندگی آزادی» سر دادند.

تداوم اعتراض‌ها و تحصن‌های دانشجویان در کنار تعطیلی مغازه‌ها و بازارهای شهرهای مختلف ایران در پاسخ به فراخوان‌های هماهنگی است که برای فرا رسیدن سالگرد کشتار معترضان در آبان سال ١٣٩٨ منتشر شدند.

روز سه‌شنبه نیز دانشجویان دانشگاه‌های کردستان، گیلان، اصفهان، آمل، کرج، بهشتی، شریف، امیرکبیر، هنر تهران، خواجه نصیر، تربیت مدرس، علم و فرهنگ، جندی شاپور و چمران اهواز، آزاد تبریز، رازی کرمانشاه، دامغان، شیراز، خمینی شهر، آزاد تهران مرکز، تهران غرب، علوم تحقیقات، نوشیروانی بابل و ...، به یاد کشته‌شدگان آبان ۹۸ تحصن کردند و به اعتصابات سراسری پیوستند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید