رویترز: چهار کشور غربی خواستار تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس برای پاسخگویی ایران شدند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

رویترز گزارش داد که آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته‌اند در نشست شورای حکام این سازمان برای توضیح «‌ضروری و فوری» ایران درباره آثار اورانیوم در سه سایت اعلام نشده این کشور، قطعنامه‌ای تصویب کند.

به گزارش رویترز، پیش‌نویس این قطعنامه میان ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع شده است و در آن از جمهوری اسلامی خواسته شده درباره ابهامات موجود در ارتباط با سایت‌های مریوان، ورامین و تورقوزآباد فورا توضیح دهد.

قرار است نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه هفته آینده برگزار شود.

پیش‌نویس این قطعنامه در حالی به شورای حکام ارائه شده که گاردین در گزارشی درباره موضوع هسته‌ای ایران نوشت قدرت‌های غربی درباره اینکه مذاکرات احیای برجام را پایان یافته اعلام کنند، در حال رایزنی هستند.

در خرداد ماه نیز، شورای حکام آژانس با اکثریت قاطع قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا را تصویب کرد که در آن از ایران به دلیل پاسخگو نبودن نسبت به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده انتقاد شده بود.

شورای حکام در این قطعنامه از ناشناخته ماندن آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده به دلیل همکاری ناکافی ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد و از جمهوری اسلامی خواست که «بدون تعلل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعامل داشته باشد.

از سوی دیگر، روز پنج‌شنبه رویترز با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به مشاهده این خبرگزاری رسیده، گزارش داد که جمهوری اسلامی موافقت کرده مقام‌های این نهاد در ماه جاری میلادی برای دریافت پاسخ در زمینه سوالات معطل‌مانده آژانس به ایران سفر کنند.

طبق این گزارش، مقام‌های آژانس به دنبال توضیح ایران درباره بقایای مواد هسته‌ای مشکوک در سه سایت هسته‌ای ایران هسستند.

پیش‌تر در روز چهارشنبه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که جمهوری اسلامی در نشست وین درباره برنامه هسته‌ای خود هیچ چیز جدیدی ارائه نکرده است اما مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس پس از قطع دسترسی‌هایش قادر نبوده «برخی از عناصر ملموس در برنامه اتمی ایران» را ثبت کند.

با این حال سعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل متحد، سخنان مدیر کل آژانس را رد کرد و گفت که هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز روز ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید