امیرعبداللهیان به گوترش در مورد اقدامات سرکوب‌گرانه تهران: عمیقا خویشتن‌داری کردیم

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

رسانه‌های ایران از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خبر دادند. در این گفت‌وگو، امیرعبداللهیان مدعی شده آن‌چه جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات تاکنون در ارتباط با معترضان انجام داده، «خویشتن‌داری عمیق» بوده است.

گفته شده این صحبت‌های امیرعبداللهیان در واکنش به پیشنهاد برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره اعتراضات و در واکنش به آن بوده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است: «نشست شورای حقوق بشر برای دولت‌هایی که مروج خشونت و ترور هستند باید تشکیل شود؛ ‌نه در مورد جمهوری اسلامی ایران که مدافع واقعی حقوق بشر است و در اغتشاشات اخیر نیز عمیقا خویشتن‌داری به‌ خرج داده است.»

امیرعبداللهیان بار دیگر دولت‌های غربی را متهم کرده که اقدام به «تشویق خشونت و آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولوتوف در فضای مجازی و رسانه‌ای» کرده‌اند که به ادعای او، نتیجه‌اش «کشتار پلیس و ناامنی در ایران» و زمینه‌سازی برای «اقدام تروریستی داعش» بوده است.

او روز چهارشنبه نیز در توییتی سخنان وزیر امور خارجه آلمان درباره تصویب تحریم‌های جدید علیه مقام‌های سرکوب‌گر جمهوری اسلامی را «تحریک‌آمیز» و «مداخله‌جویانه» خواند و نوشت: «پاسخ ما متناسب و قاطع خواهد بود.»

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، گفته بود اتحادیه اروپا در حال کار روی بسته بعدی تحریم‌ها علیه مسوولان سرکوب اعتراضات ایران است و این بسته هفته آینده تصویب خواهد شد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین از تلاش برای برگزاری «جلسه ویژه درباره وضعیت ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل برای الزامی شدن مکانیسم تحقیقاتی» خبر داده بود.

در هفته‌های اخیر، به جز آلمان، شورای اتحادیه اروپا، کمیسیون روابط خارجى پارلمان بلژیک، تعدادی از نمایندگان مجلس استرالیا، وزارت امور خارجه بریتانیا و آمریکا نیز به صورت جداگانه ضمن حمایت از زنان معترض ایران، خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مقام‌های جمهوری اسلامی و اقدام واقعی در برابر خشونت‌های حکومت شده بودند.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید