آلمان و ایسلند خواهان بررسی فوری وضعیت ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

سفیران آلمان و ایسلند در سازمان ملل در ژنو از شورای حقوق ‌بشر این سازمان خواستند برای بررسی وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران به ویژه درباره زنان و کودکان در اواخر ماه نوامبر نشست فوری تشکیل دهد.

کاتارینا استاش، سفیر آلمان در سازمان ملل در ژنو گفت: «بیش از ۴۰ کشور از این درخواست حمایت کرده‌اند. مهم است که شورای حقوق بشر وضعیت زنان و دختران ایران در اعتراضات اخیر را بررسی کند. ما در کنار زنان و مردان شجاعی که برای حقوق خود تظاهرات می‌کنند ایستاده‌ایم.»

از سوی دیگر، ۱۶ نفر از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، از جمله کارشناس اعدام‌های غیر قانونی و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، با انتشار نامه‌ای از جمهوری اسلامی خواستند به وارد کردن اتهام‌هایی علیه معترضان که مجازات اعدام به دنبال دارد، پایان دهند.

در این نامه همچنین از جمهوری اسلامی خواسته شده «همه معترضانی که تنها به دلیل استفاده از حق مشروع خود برای آزادی عقیده، تجمع‌های مسالمت‌آمیز و تشکلات و یا به دلیل اقدامات مسالمت‌آمیز خود خودسرانه دستگیر شده‌اند» فورا آزاد شوند.

هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره خطر احتمال اعدام معترضان در حالی صورت می‌گیرد که سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ نیز از احتمال اعدام برخی معترضان بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست با واکنش به موقع، مانع از بروز چنین جنایتی شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، برخی بازداشت‌شدگان خیزش اخیر به اتهام «آتش زدن سطل آشغال» به «محاربه» متهم شده‌اند که می‌تواند برای آنان مجازات اعدام به دنبال داشته باشد.

در همین حال، عفو بین‌الملل اعلام کرد که نامه درخواست بیش از یک میلیون نفر از ۲۲۰ کشور و منطقه جهان برای ایجاد یک مکانیسم مستقل بین‌المللی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل با هدف رسیدگی به جنایات جمهوری اسلامی را به رییس این نهاد تحویل داده است.

انجمن قلم آمریکا نیز در بیانیه‌‌‌ای با اشاره به سرکوب معترضان در ایران هشدار داد که حکومت ایران با نقض گستاخانه حقوق بشر از جمله آزار و شکنجه سیستماتیک در حبس، همراه با صدور احکام سریع و خشن، جان نویسندگان را در معرض خطر جدی قرار داده است.

با ادامه سرکوب معترضان در ایران، کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات از شکنجه‌ زندانیان و محرومیت مجروحان بازداشت‌شده از خدمات درمانی، نگهداری برخی دستگیرشدگان در بازداشتگاه‌های مخفی و همچنین عدم دسترسی آن‌ها به وکلای انتخابی خبر داد و درباره آن ابراز نگرانی کرد.

این کمیته اعلام کرد که توانسته نام ۱۶۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان در جریان خیزش انقلابی مردم ایران را ثبت کند.

از زمان شروع خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، تاکنون نیروهای سرکوب متشکل از افراد امنیتی، نظامی و لباس شخصی، از گلوله‌های ساچمه‌ای، جنگی و باتون برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.

بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران، تعداد کشته شدگان اعتراضات تا‌کنون به دست‌کم ۳۰۴ تن، از جمله ۴۱ کودک و ۲۴ زن رسیده است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید