مقام‌های اندونزی و روسیه اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ که هفته آینده در جزیره بالی اندونزی برگزار می‌شود، به شکل حضوری شرکت نخواهد داشت.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان بر اساس اظهارات این مقام‌های رسمی نوشت که در عوض، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به جای پوتین در این نشست حضور خواهد داشت.

جودی ماهاردی، سخنگوی وزیر امور دریایی و سرمایه‌گذاری اندونزی، گفت که پوتین قرار است به صورت مجازی در یکی از جلسات این گروه شرکت کند.

رویترز نوشت که اندونزی به عنوان میزبان گروه ۲۰ پیشتر در برابر فشار کشورهای غربی و اوکراین برای پس گرفتن دعوت از پوتین به نشست سران این گروه و اخراج روسیه از این نشست مقاومت کرده و گفته بود صلاحیت انجام این کار را بدون اجماع نظر اعضای گروه ندارد.

سخنگوی سفارت روسیه در اندونزی نیز غیبت پوتین در این اجلاس را تایید کرد اما توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نداد.

این در حالی است که جوکو ویدودو، رییس‌جمهوری اندونزی که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ کشور برتر جهان در حوزه اقتصادی را بر عهده دارد، اواخر مرداد ماه اعلام کرده بود شی جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری چین و روسیه در نشست سران این گروه حضور خواهند داشت.

همچنین در حالی که اوکراین عضو گروه ۲۰ نیست، زلنسکی گفته است دست‌کم به شکل مجازی در نشست این گروه شرکت خواهد کرد.

نشست گروه ۲۰ در حالی برگزار خواهد شد که تنش‌ها میان روسیه و غرب به دلیل جنگ اوکراین همچنان ادامه دارد و روابط آمریکا و چین نیز بر سر جزیره تایوان در ماه‌های اخیر بسیار پرتنش بوده است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید