انتقال الهام افکاری به بازداشتگاه اطلاعات شیراز؛ خانواده افکاری خواهان گرفتن پاسخ

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام شده که صبح روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان بازداشت شد، به بازداشتگاه اطلاعات (پلاک ۱۰۰) در شیراز منتقل شده است. بر اساس ویدیوهای منتشر شده، پدر و مادر الهام افکاری با حضور مقابل این بازداشتگاه، خواهان پاسخگویی ماموران امنیتی شدند.

سعید افکاری، برادر الهام افکاری، پیش از ظهر امروز در توییتی از بازداشت خواهرش در شیراز خبر داد و گفت خبری از شوهر او و دختر سه ساله‌اش، لیانا، ندارند.

او همچنین با نقل قولی از دادستانی شیراز مبنی بر این‌که لیانا مدبری را به شعبه ۱۴ بازپرسی تحویل داده‌اند، نوشت: «لیانا مدبری که از او صحبت می‌کنند، یک کودک سه ساله ا‌ست.»

سعید افکاری ساعاتی بعد، از آزادی همسر و فرزند خردسال خواهرش خبر داد و نوشت که الهام افکاری را به «پلاک ۱۰۰ اطلاعات» منتقل کرده‌اند.

رسانه‌های وابسته به حاکمیت و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، بازداشت الهام افکاری را «حین خروج از یکی از مرزهای کشور» اعلام کردند اما نزدیکان او تاکید کردند که او هنگام بازداشت، در شیراز بوده است.

گزارشگران بدون مرز اما در واکنش به این بازداشت و اتهاماتی که جمهوری اسلامی متوجه الهام افکاری کرده است، نوشت که دولت جمهوری اسلامی به سرکوب رسانه‌های خارج از ایران ادامه می‌دهد اما این سازمان حامی رسانه‌هایی است که برای گزارش‌دهی با «حملات ناعادلانه» مواجه‌اند.

شهریور امسال و در دومین سالگرد اعدام نوید افکاری نیز الهام افکاری، همراه با دو عضو دیگر خانواده بازداشت شده بود.

روز ٢٢ شهریور، سعید افکاری در توییتر خود اعلام کرد الهام، حبیب افکاری و همسرش در راه به سمت مزار نوید، به وسیله نیروهای امنیتی «به طرز وحشیانه‌ای» بازداشت شدند.

سال گذشته نیز گوشی تلفن الهام افکاری به گفته سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، از سوی نهادهای امنیتی سرقت و ویدیوهایی از «اعترافات اجباری نوید افکاری» در آن منتشر شده بود.

سعید افکاری یک روز پیش از پاک شدن تمامی پست‌های اینستاگرامی الهام افکاری، در توییتی نوشته بود هیچ‌یک از صفحات اجتماعی خواهرش در اختیار خود او نیست.

پیش از بازداشت الهام افکاری، دیگر اعضای خانواده افکاری هم علاوه بر دوره بازداشت تا اعدام نوید افکاری، همواره تحت فشار شدید دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند تا دست از دادخواهی بردارند.

بسیاری از اعضای خانواده و بستگان نوید افکاری در دو سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی احضار و تهدید شده‌اند و هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. این فشارها بر شماری از دوستان او و فعالان مدنی نزدیک به این خانواده نیز وارد شده است.

خانواده افکاری تاکنون به دادخواهی خود ادامه داده‌اند و همزمان دستگاه‌های امنیتی و قوه قضاییه به طور مداوم بر فشار بر این خانواده افزوده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

فردا
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید