آلمان: اتحادیه اروپا درباره گنجاندن سپاه در فهرست تحریم‌ها تصمیم خواهد گرفت

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

دولت آلمان اعلام کرد که اتحادیه اروپا درباره گنجاندن سپاه پاسداران در بسته جدید تحریم‌های این اتحادیه علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه ۱۶ آبان خبر داد که بسته تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی در دست اقدام است.

او با این حال جزئیات بیشتری از محتوای این بسته جدید تحریمی فاش نکرد.

این اظهارات سخنگوی دولت آلمان دقیقا یک هفته پس از اظهارات اولاف شولتس صدراعظم آلمان در این باره است.

شولتس «خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی» جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران را محکوم کرده و ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، گفته بود که اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی است.

صدراعظم آلمان روز دوشنبه نهم آبان در توییتی نوشت: «تحریم‌های اتحادیه اروپا قابل توجه است، ما در حال بررسی اقدامات بیشتر هستیم.»

تاکنون اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری و همچنین تحریم‌هایی به دلیل استفاده از پهپادهای ایرانی در تهاجم روسیه علیه اوکراین، علیه تهران وضع کرده است.

احتمال گنجانده شدن سپاه در تحریم‌های اتحادیه اروپا در حالی است که آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود این کشور و اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند.

اما ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این اظهارات بائربوک گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و چنین اقدامی کاملا غیرقانونی است.»

او ادامه داد: «امیدوارم هم دولت آلمان و هم دیگر دولت‌ها اگر احیانا قصد این اقدام را دارند به نتیجه اقدام غیر سازنده خود توجه کنند و به صورت خاص منافع دو جانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.»

نام بردن از سپاه پاسداران از سوی وزیر خارجه آلمان یک روز پس از آن بود که حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، شدیدا مردم ایران به ویژه دانشجویان را تهدید کرد که دست از اعتراضات خود بردارند.

در حالی که با وجود تجمع‌های حکومتی و تهدیدهای مقامات حکومت برای پایان دادن به خیزش مردمی کارساز نبوده، فرمانده سپاه پاسداران خطاب به مردم گفت: «دیگر به خیابان نیایید.»

در روزهای اخیر، وزارت امور خارجه آلمان برای دومین بار طی هفته‌های اخیر از شهروندان این کشور خواست به دلیل وجود خطر بازداشت خودسرانه در ایران، این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه آلمان روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان به اتباع خود هشدار داد که در صورت ترک نکردن خاک ایران، با خطر بازداشت، بازجویی و محکوم شدن به حبس‌های طولانی‌مدت مواجه خواهند شد.

این وزارت‌خانه همچنین از ایرانیانی که تابعیت آلمان دارند نیز خواست ایران را ترک کنند در غیر این صورت مراقب باشند و در مکان‌هایی که اعتراضات شکل می‌گیرد حضور نیابند.

بر اساس اطلاعاتی که ایران‌اینترنشنال دریافت کرده سفارت آلمان در تهران در حال تخلیه خانواده کارکنان و معلم‌های مدرسه متعلق به این کشور در تهران است.

پیش از این رسانه‌های آلمان نوشته بودند شمار اتباع آلمان در ایران به کمترین حد خود رسیده است.

بررسی بازارها
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید