اطلاعات تازه از خروش مردم خاش؛ مولوی عبدالحمید خواهان پاسخگویی حکومت درباره کشتن ۱۶ نفر شد

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، حوادث روز جمعه ۱۳ آبان در خاش را «جنایت خونین» خواند و در بیانیه‌ای از کشته شدن دست‌کم ۱۶ تن در اعتراضات دیروز این شهر خبر داد. هم‌زمان، فشارها بر او و تهدیدش در پی درخواست برگزاری رفراندوم با حضور ناظران بین‌المللی افزایش یافت.

بیانیه امام جمعه اهل سنت زاهدان در حالی منتشر شد که خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، «مولوی عبدالحمید» را عامل ناامنی در سیستان و بلوچستان خواند و خطاب به او نوشت «ضمن پرهیز از سخنان درشت» از «دوستان دیکتاتور سعودی‌اش» بخواهد رفراندوم برگزار کنند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی که در خطبه‌های نماز جمعه خواستار برگزاری رفراندوم در ایران شد، شامگاه جمعه در بیانیه خود نوشت: «متاسفانه جنایت دیگری در بلوچستان و این بار حادثه ناگوار جمعه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ در شهر خاش رقم خورد که در این حادثه جمعیت معترض به خاک و خون کشیده شدند.»

بیانیه امام جمعه اهل سنت زاهدان «شهادت دست‌کم ۱۶تن» و ده‌ها زخمی را تایید کرد و گزارش داد تعدادی از نوجوانان و جوانان در تجمع مقابل فرمانداری شهرستان خاش شعارهایی داده و سنگ پرتاب کردند اما در مقابل «هدف مستقیم گلوله جنگی قرار گرفتند».

عبدالحمید اسماعیل‌زهی با اشاره به این حمله در بیانیه خود نوشت: «آیا جواب شعار و سنگ‌پراکنی، گلوله جنگی است؟! معلوم نیست چرا برخورد با معترضین در سیستان‌وبلوچستان با دیگر مناطق کشور متفاوت است و به چه دلیل مردم معترض این استان این‌گونه بی‌رحمانه به خاک و خون کشیده شده و قتل‌عام می‌شوند؟!»

او در ادامه، «فاجعه خونین در خاش» و نیز کشتار «جمعه خونین در زاهدان» را بیانگر «عمق ظلم‌ها و تبعیض‌هایی» خواند که در گذشته بارها نسبت به آن‌ها هشدار داده شده است.

ساعاتی پیش از این بیانیه و حوادث خونین خاش اما اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه خواستار برگزاری رفراندوم در ایران با حضور ناظران بین‌المللی شد و گفت: «ملتی را که ۵۰ روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید.»

او از حوزه‌های علمیه قم و مسوولان امر خواست صدای فریاد مردم را بشنوند و «به خواسته جمهور که اصل و محور است» تن بدهند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در انتهای خطبه‌های خود برخلاف نماز جمعه ششم آبان، مردم را دعوت به «عدم حضور در اعتراضات و شعار دادن» نکرد بلکه از آن‌ها خواست تا در اعتراضات خود نقصانی به مال و آبروی دیگر شهروندان وارد نکنند.

روز جمعه و پس از نماز جمعه، اعتراضاتی در شهر خاش استان سیستان و بلوچستان شکل گرفت که با تیراندازی نیروهای امنیتی به مردم، ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

بر اساس اعلام رسمی فرماندار خاش، در این شهرستان اداره جهاد کشاورزی به صورت کامل در آتش سوخت.

از سوی دیگر، عبدالوهاب شهنواز، مدیر آموزش و پرورش خاش اعلام کرد که مدارس این شهرستان امروز (شنبه) به دلیل اعتراضات روز جمعه، غیر‌حضوری شدند.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید