ابراز نگرانی شبکه «پژوهشگران در خطر» ایرلند درباره وضعیت دانشجویان و دانشگاه‌ها در ایران

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

بخش ایرلندی شبکه «پژوهشگران در خطر» (SAR Ireland) در بیانیه‌ای درباره نقض حقوق بشر و وضعیت پژوهشگران، دانشجویان و دانش‌آموزان در ایران اظهار نگرانی کرد و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر زندانیان سیاسی شد.

این بیانیه با اشاره به گزارش سازمان حقوق بشر ایران در هفتم آبان، تاکید کرد که تظاهرات «مسالمت‌آمیز» دانشجویان در بیش از ۵۰ دانشگاه ایران، با «خشونت شدید» مواجه شده است.

نویسندگان این بیانیه همچنین به استفاده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از گلوله جنگی برای مقابله با معترضان غیر‌مسلح در هفت هفته گذشته اشاره کردند که منجر به کشته شدن بیش از ۲۷۰ نفر از جمله ۴۰ کودک و بازداشت ۱۳هزار نفر شده است.

دست‌کم ۳۰۷ تن از دستگیر‌شدگان دانشجو هستند.

در بخش دیگری از این بیانیه به گسترش حمله‌های نیروهای امنیتی به خوابگاه‌های دانشجویی با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های جنگی اشاره شده است.

بخش ایرلندی شبکه پژوهشگران در خطر همچنین استفاده از روش‌های خشونت‌باری چون قتل، ضرب و جرح و دستگیری دانشجویان و پژوهشگران را «نقض آشکار حقوق اساسی در مورد آزادی بیان و اجتماعات، حق آموزش و تدریس و آزادی آکادمیک» خواند.

این شبکه ضمن اعلام همبستگی با پژوهشگران و دانشجویان، اتحادیه‌های آموزش و پرورش و نهادهای مدنی ایران، خواستار محکومیت «وحشی‌گری» جمهوری اسلامی و آزادی همه زندانیان سیاسی اعم از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها شد.

بخش ایرلندی شبکه پژوهشگران در خطر در پایان بیانیه خود از آینده‌ای برای ایران حمایت کرده است که در آن حقوق بشر حفظ، از دانشگاه‌ها امنیت‌زدایی و آزادی فضای آموزشی برقرار شود.

تجمعات در دانشگاه‌های ایران به دنبال اعتراض‌ها به قتل دولتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و با وجود تلاش نیروهای امنیتی برای سرکوب معترضان، همچنان ادامه دارد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید