وزیر خارجه آمریکا: به دلیل حمایت نظامی ایران از روسیه، برای تهران تحریم‌های بیشتری داریم

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت به دلیل حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ اوکراین، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

بلینکن در یک نشست خبری در شهر مونستر آلمان گفت: پهپادهایی که ایران به روسیه داده شهروندان غیرنظامی اوکراین را می‌کشند و زیرساخت‌های غیر نظامی این کشور را تخریب می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «پرسنل نظامی ایران نیز در کریمه به روسیه در انجام این حمله‌های وحشیانه کمک می‌کنند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز با اشاره به مدارک موجود درباره اقدام جمهوری اسلامی در فروش پهپاد به روسیه و استفاده علیه غیرنظامیان اوکراینی گفت: «رهبران ایران احتمالا فکر می‌کردند که می‌توانند از کمک مخفیانه به تجاوزات وحشیانه روسیه فرار کنند، اما نتوانستند.»

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، دوم آبان در کنفرانسی با اعلام این که روسیه دو هزار پهپاد به ایران سفارش داده، گفت: «صدای چندش‌آور پهپادهای ایرانی هر شب در آسمان ما شنیده می‌شود.» حملات اخیر روسیه علیه اوکراین به ویژه زیرساخت‌های انرژی این کشور را هدف گرفته است.

وزارت دفاع اوکراین چهارشنبه اعلام کرد جمهوری اسلامی در حال برنامه‌ریزی برای ارسال ۲۰۰ پهپاد جنگی از جمله آرش-۲، شاهد-۱۳۶ و مهاجر-۶ به روسیه است.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، این پهپادهای ایرانی در حالت جدا شده ارسال و پس از ورود به روسیه، نصب و رنگ‌آمیزی شده و علامت‌های روسی روی آن نصب می‌شود.

ارسال پهپادهای جدید ایرانی به روسیه در حالی است که از وقتی روس‌ها برای اولین بار از این پهپادها علیه اوکراین استفاده کردند، نیروهای دفاع هوایی اوکراین اعلام کردند که بیش از ۳۰۰ پهپاد را سرنگون کرده‌اند.

با این حال، ده‌ها پهپاد هم به اهداف خود در اوکراین اصابت کرده و زیرساخت‌های انرژی حیاتی اوکراین را نابود کرده‌اند و در مواردی موجب کشته شدن غیرنظامیان شده‌اند.

از سوی دیگر، مقام‌های ارشد آمریکا نسبت به احتمال انتقال موشک‌های زمین به زمین و سایر تسلیحات پیشرفته ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هشدار داده‌اند.

این در حالی است که وزیر خارجه جمهوری اسلامی با رد ارائه هرگونه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، گفت: «به مقامات اوکراین گفته‌ایم چنانچه سندی در این خصوص وجود دارد، ارائه کنند.»

از سوی دیگر، مقام‌های ارشد آمریکا نسبت به احتمال انتقال موشک‌های زمین به زمین و سایر تسلیحات پیشرفته ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هشدار داده‌اند.

از سوی دیگر، مارشا بلکبرن، سناتور جمهوری‌خواه، با اشاره به گزارش سی‌ان‌ان درباره تلاش جمهوری اسلامی برای کمک گرفتن از روسیه به منظور دست‌یابی به مواد هسته‌ای بیشتر، در توییتی نوشت: «ایران اکنون برای به دست آوردن مواد اضافه لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای به روسیه تکیه کرده است. این محور شرارت جدید باید متوقف شود.»

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، ایران برای دست‌یابی به مواد هسته‌ای بیشتر و تولید سوخت هسته‌ای از روسیه درخواست کمک کرده است؛ موادی که می‌تواند به تهران در تامین انرژی راکتورهای هسته‌ای‌ کمک کرده و «زمان فرار (دست‌یابی به بمب اتم)» را کوتاه‌تر کند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید