بازتاب گسترده ویدیوی نازی‌آباد: عبور نیروهای امنیتی از روی یک معترض با موتور و شلیک به او

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

انتشار فیلم ضرب و جرح شدید، رد شدن با موتور از روی بدن شهروند معترض بر زمین افتاده و شلیک گلوله به او در منطقه نازی‌آباد تهران، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است. پس از اعتراض‌های شدید شهروندان و کاربران به این ویدیو، فرماندهی انتظامی «وعده برخورد» با متخلفان داد.

بر اساس ویدیوی منتشر شده، چندین مامور انتظامی یک شهروند را برای دقایق متمادی با باتوم به شدت هدف ضرب و جرح قرار می‌دهند و با موتور، روی بدن او می‌رانند.

همچنین یکی از ماموران از فاصله کمتر از یک متر با اسلحه به این فرد شلیک می‌کند.

انتشار این فیلم بازتاب گسترده‌ای داشته و برخی از کاربران توییتر با اشاره به نام «نازی‌آباد» نوشتند: «چنین شقاوت و بی‌رحمی‌ای فقط در ارتش نازی وجود داشته است.»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز این فیلم را «جمهوری اسلامی بدون روتوش» توصیف کرده‌ و برخی دیگر آن را نه سرکوب بلکه «ترور خیابانی مخالفان» خواندند.

پس از این واکنش‌های گسترده، مرکز اطلاع‌رسانی فراجا در اطلاعیه‌ای کوتاه وعده داد که «با عوامل متخلف برابر ضوابط برخورد قانونی خواهد شد».

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی پیش از این در واکنش به تخریب اموال عمومی و فردی به وسیله نیروهای یگان ویژه اعلام کرده بود که این افراد تنها لباس نیروهای یگان ویژه را پوشیده‌اند و «پلیس‌نما» هستند.

برخی از نمایندگان مجلس و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی هم این ویدیوها را ساختگی خواندند.

در همین حال ولی‌الله فرزانه، نماینده نور در مجلس شورای اسلامی، گفت: «با این‌که پلیس فتا در اختیار نیروی انتظامی است متاسفانه در مقابل شایعه‌سازی دشمنان که در قالب کلیپ‌های مختلف برای تحریک احساسات مردم به ویژه جوانان و نوجوانان به جامعه عرضه می‌شود، منفعل است یا پاسخ دیرهنگام و بی‌اثر می‌دهد.»

در مقابل، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس دهم در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «این ماموران چگونه انسانیت‌زدایی شده‌اند که جنایت نازی‌آباد را رقم می‌زنند؟ می‌گویند از زن و بچه خودشان هم نمی‌گذرند. محض یادآوری، هیچ‌کدام شما عزیزتر از سعید امامی نیستید که خودش در زندان فجیعانه مرد و با خانواده‌اش همان کاری را کردند که شما می‌گویید با زن و بچه خودتان می‌کنید.»

با وجود سرکوب گسترده اما خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی با بر پا کردن تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ادامه دارد.

مردم سنندج روز چهارشنبه ۱۱ آبان به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

در همین حال محمد عمرانی، بازیگر سینما و تلویزیون در ویدیویی با استفاده از اصطلاحات بازی پوکر، خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت که «این بار دیگر بلوف نیست» و آن‌ها بازنده‌اید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.