هشدار آمریکا نسبت به احتمال ارسال موشک و پهپادهای بیشتر از سوی ایران به روسیه

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

مقامات ارشد آمریکا نسبت به احتمال انتقال موشک‌های زمین به زمین و سایر تسلیحات پیشرفته ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هشدار دادند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه در نشست خبری خود گفت: «اگر کسی با ایران تجارتی در ارتباط با توسعه برنامه پهپادی یا موشک بالستیک این کشور داشته باشد، در استفاده از تحریم‌ها علیه آن تردید نخواهیم کرد.»

پرایس تاکید کرد آمریکا برای افشا و جلوگیری از انتقال تسلیحات ایران به روسیه از همه ابزارهای متناسب استفاده خواهد کرد.

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، نیز در نشست خبری خود گفت: «درباره احتمال تلاش‌های روسیه برای دریافت تسلیحات پیشرفته بیشتر، از جمله موشک‌های زمین به زمین، از ایران برای استفاده در جنگ علیه اوکراین نگرانیم.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز ضمن ابراز نگرانی از پتانسیل ارسال موشک‌های زمین به زمین ساخت ایران به روسیه، گفت: «ایران به حمایت از روسیه و تلاش‌های این کشور برای کشتن اوکراینی‌ها ادامه می‌دهد.»

پیش‌تر، شبکه سی‌ان‌ان به نقل از چند مقام غربی گزارش داد که ایران در حال آماده‌سازی تسلیحات دیگر از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد زمین به زمین و پهپادهای انتحاری برای ارسال به روسیه جهت استفاده در اوکراین است.

این مقامات غربی که از نزدیک برنامه‌های تسلیحاتی ایران را رصد می‌کنند گفتند که جمهوری اسلامی قصد دارد حدود ۱۰۰ قلم تسلحیات جدید به روسیه بدهد.

در همین حال، دولت سوییس علیه «صنایع هوایی شاهد» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سه مقام ارشد نظامی سپاه به ‌دلیل ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تحریم‌های اتحادیه اروپا را اعمال کرد.

محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، حجت‌الله قریشی، مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع، و سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی نیروی هوافضای سپاه، سه مقام تحریم شده هستند که علاوه بر منع مسافرتی و تجاری، دارایی‌هایشان نیز مسدود خواهد شد.

از سوی دیگر، موسسه علم و امنیت بین‌الملل گزارش داد که ایران در ساخت پهپادهایی که در جنگ اوکراین به روسیه داده، از کمک شرکت‌های فناوری چینی استفاده کرده است.

بر اساس این گزارش، این شرکت‌های چینی کپی‌های محصولات فناوری غربی را به ایران داده‌اند تا بر مبنای آنها پهپاد بسازد.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید