روسیه نیروهای ویژه افغان را که با خروج آمریکا به ایران گریختند، به اوکراین می‌فرستد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

سه ژنرال سابق افغانستان به آسوشیتدپرس گفتند برخی از سربازان نیروهای ویژه این کشور که در کنار سربازان آمریکایی می‌جنگیدند و پس از خروج آمریکا از افغانستان به ایران گریخته بودند، اکنون از سوی ارتش روسیه برای جنگ در اوکراین استخدام می‌شوند.

به گفته آنان، روس‌ها می‌خواهند هزاران تن از کماندوهای نخبه سابق افغان را با پیشنهاد پرداخت‌های ثابت ماهیانه ۱۵۰۰ دلار و وعده امنیت برای خود و خانواده‌هایشان به یک «لژیون خارجی» جذب کنند تا از اخراج به افغانستان و مرگ احتمالی به دست طالبان نیز رها شوند.

یکی از ژنرال ها، عبدالرئوف ارغندیوال، گفت: «آنها نمی خواهند به جنگ بروند اما چاره ای ندارند. آنها به من می‌گویند، به ماه راه چاره بگو. چه کار باید بکنیم؟ اگر به افغانستان برگردیم، طالبان ما را می‌کشد.»

او افزود استخدام‌ها از سوی گروه شبه‌نظامی «واگنر»، مجموعه‌ای از مزدوران تحت فرمان روسیه که در فهرست تروریستی آمریکا قرار دارد، انجام می‌شود.

پس از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در ۳۰ آگوست سال ۲۰۲۱، هزاران سرباز ارتش سابق افغانستان برای حفظ جان خود از دست طالبان به سوی کشورهای همسایه و منطقه، از جمله ایران و پاکستان، گریختند.

تعداد کماندوهای داوطلب این کشور که در آن زمان در افغانستان رها شدند ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

نشریه «فارن پالیسی» نیز پیش‌تر گزارش مشابهی منتشر کرد که در آن گفته شده برخی از کماندوهای سابق افغان پیشنهاداتی برای پیوستن به جنگ در اوکراین از طریق واتس‌اپ و سیگنال دریافت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.