تداوم اعتراض‌های دانشجویان ایران، یک روز پس از خط و نشان فرمانده سپاه

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

کمتر از ۲۴ ساعت پس از آن که حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسدارا ن مردم را تهدید کرد به اعتراض‌ها پایان دهند، دانشجویان از صبح یکشنبه بسیاری از دانشگاه‌های کشور را به صحنه اعتراض‌ و شعار علیه تمامیت جمهوری اسلامی تبدیل کردند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، دانشجویان روز یکشنبه هشتم آبان، از جمله در دانشگاه‌ فردوسی مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه مازندران، دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران سنندج، دانشگاه زنجان، دانشگاه زند شیراز، دانشگاه بین‌المللی قزوین دست به تجمع، اعتصاب و تحصن زدند.

در تهران علاوه بر این که دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برای رفع تفکیک جنسیتی در سلف را شکستند، دانشجویان پردیس ابوریحان دانشگاه تهران نیز با شعار «وقت عزا نیست که هنگامه‌ خشم است» تجمع کردند.

همزمان دانشجویان دانشکده ادبیات علامه طباطبایی هم در اعتراض به تعلیق ۵۰ دانشجو از دانشگاه و تهدید به اخراج آنان تحصن کردند.

باز هم در تهران، دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران شمال خطاب به بسیجی‌های تجمع کرده در محوطه دانشگاه شعار «‌بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» سردادند.

در قزوین، دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در اعتراض به سرکوب‌های فراگیر و عدم امنیت در خوابگاه‌ها تجمع کرده و شعار «حسین حسین شعارتون، جنایت افتخارتون» سر دادند. همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد باراجین قزوین با تجمع در محوطه دانشگاه شعار «سیستم فاسد نمی‌خواهیم رژیم قاتل نمی‌خواهیم» سردادند.

در استان خراسان رضوی، دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد تجمع کرده و شعار «حراست بسیجی، پیوندتان مبارک» سر دادند و همچنین دانشجویان پردیس بهشتی (عباسپور) تفکیک جنسیتی سلف را شکسته و شعار دادند: «بسیجی نبودی، امروز ناهار گرفتیم».

دانشجویان دانشگاه فنی حرفه‌ای پسران منتظری مشهد نیز تجمع کرده و شعار دادند «با خون ما نوشتین، ما مهسا رو نکشتیم».

همچنین دانشجویان دانشگاه مازندران با شعار «نوشیروانی(بابل) تنها نیست، مازندران بیدار است» تجمع کردند.

این در حالی است که ماموران امنیتی به تجمع دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران سنندج، گاز اشک‌آور و تیر جنگی شلیک کردند.

همزمان دانشجویان دانشگاه زنجان با تجمع در صحن این دانشگاه با رد روایت حکومت درباره حمله به شاهچراغ شعار دادند: «این نقشه‌ها تکراریه، داعش خودش سپاهیه».

در استان فارس، دانشجویان دانشگاه شیراز با تجمع در محوطه این دانشگاه شعارهایی از جمله «امسال سال خونه سید‌علی سرنگونه» سر‌دادند و دانشجویان دانشگاه زند شیراز نیز تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نیروهای بسیج با دانشجویان تجمع‌کننده در دانشگاه شیراز درگیر شدند و دانشجویان شعار «بسیجی برو گمشو» سر دادند.

دانشجویان داروسازی شیراز نیز در صحن این دانشگاه شعار‌هایی چون «‌مرگ بر تیرانداز چه زاهدان چه شیراز» و «‌توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» سردادند.

دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی سینا همدان نیز در اعتراض به تهدید دانشجویان به اخراج از دانشگاه و خوابگاه تجمع کردند.

تداوم اعتراضات گسترده دانشجویان ایران در حالی است که روز شنبه، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، دانشجویان را تهدید کرد و تعداد دانشجویانی را که به قول او «پژواک صدای دشمن شده‌اند» اندک دانست.

او تهدید کرد: «ای دانشجویان و جوانان به گوش باشید که ملت ایران پذیرای این حرکات و هتک حرمت‌ها و ارزش‌ها نخواهند بود.»

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر تمام تلاش خود را برای سرکوب خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی به ویژه در دانشگاه‌ها به کار گرفته‌اند.

این در حالی است که صدها هنرمند در داخل و خارج ایران روز شنبه تاکید کردند: «تمامی دانشجویان بازداشتی باید هرچه سریع‌تر و بی‌قید و شرط آزاد شوند و نیروهای امنیتی و سایه‌ منحوس تهدید‌های آن‌ها باید از سر دانشگاه و دانشجو کوتاه شود».

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید